Městu Jeseníku, které přes společnost Technické služby Jeseník zajišťuje zpracování odpadu pro celý region, se podařilo získat dotaci na třídicí linku v částce pouhých třiadvaceti milionů korun. Město se tak dostalo do velkých problémů.

Oproti původním slibům ministerských úředníků totiž dotace klesla z pětaosmdesáti procent na pouhých čtyřicet. „Loni nám na ministerstvu řekli, že jde o podnikání. Že na vytřídění vyděláme spoustu peněz, což není pravda, a tak můžeme dostat jen čtyřicet procent potřebné sumy,“ tlumočil změnu ředitel Technických služeb Jeseník Jan Prejda.

O dofinancování dotace na pořízení třídící linky chce Sdružení měst a obcí Jesenicka jednat s krajem. Druhou možností, kde hledat pomoc, je Státní fond životního prostředí. „V souvislosti s krizí nám úředníci z fondu řekli, že je čas vyvinout tlak a změnit podíl dotace na pětaosmdesát procent,“ uvedl starosta Jeseníku Petr Procházka (ODS).

Všechny další možnosti jsou pro Jesenicko zdrcující. Buď půjde Jeseník do projektu sám a rozpadne se systém třídění odpadů, ve kterém je region nejlepší v republice, nebo se o náklady budou muset podělit obce. Po rozpočítání by radnice za každého občana musely vydat přes osm set korun. Ani obce ale potřebné finance nemají.

Jen nejmenší obec regionu – Bílá Voda se má podílet téměř třemi sty tisíci korunami. „Tento problém se musí řešit. Tohle je ale částka, která u malých obcí, pokud mají další rozdělané projekty, zastaví rozvoj. Příští rok budeme muset uhradit náš podíl k sumě potřebné na výstavbu kompostárny,“ řekl starosta Bílé Vody Miroslav Kocián (nez.).

„Máme rozdělaných tolik akcí, že nejsme schopni další investice,“ přidal se místostarosta mnohem bohatších Mikulovic František Kadaňka (KSČM). „Kdo uspěl v regionálním operačním fondu, ví, že do roku 2012 nebude mít ani korunu nazbyt,“ sdělil starosta Lipové – lázní a předseda Sdružení měst a obcí Jesenicka Lubomír Žmolík.