Na dveřích pediatrie v Javorníku visí oznámení, že zdejší ambulance k 31. prosinci končí. Lékař totiž odchází do Jeseníku, kde přebírá ordinaci po končící doktorce.

„Majitel ordinace se snaží spolu s městem Javorník najít náhradu, ale zatím se nedaří. Pokud se do konce roku nenajde nový lékař, bude ambulance 31. 12. 2023 uzavřena,“ stojí na papíru s pokyny, jak mají rodiče postupovat.

„Já už to vím delší dobu. Je škoda, že tu pan doktor končí, byli jsme spokojeni. Musíme se přehlásit jinam. Zkusíme se přehlásit do Žulové, je pro nás schůdnější i co se týká cesty v zimě. Vidnava je horší,“ řekla Lucie Tylová, matka dvou dětí ve věku čtyři a čtrnáct let.

Jesenická poliklinika
Lékaře do Jeseníku lákali na 125 tisíc měsíčně. Z regionu ale dál většina mizí

Z odchodu lékaře má těžkou hlavu starostka Javorníku Irena Karešová. „Že pan doktor přebírá praxi po lékařce v Jeseníku znamená, že přebírá i její pacienty. Naše z nějaké části, ale většina zůstane bezprizorní a musí si zkusit najít jiného pediatra. Paní doktorka z Žulová má údajně plno. Další pediatr je ve Vidnavě, tam je ale složitější doprava pro lidi, kteří nemají automobil. Další lékař je až v Jeseníku, kde je ale také málo pediatrů a hodně dětí. Vzniká velký přetlak. A do Jeseníku je to strašně daleko s malým dítětem, které je nemocné,“ popsala situaci starostka.

Javorničtí mohou novému pediatrovi nabídnout vybavenou ordinaci a případně další benefity. „Zahájili jsme kolečko, odbor zdravotnictví na krajském úřadu, psala jsem na VZP, máme domluvenou schůzku, uvidíme, jak to dopadne. Nastartovali jsme inzerci do lékařských časopisů, na lékařské fakulty, webové stránky, kde jen můžeme. Uvidíme, jak to dopadne. Pro nás je to katastrofa,“ zhodnotila situaci starostka Karešová. 

Viceprezident České lékařské komory Jan Přáda
Plánovaná péče se může dostat až na nulu, varuje lékař Jan Přáda

Podle jejích slov budou rodiče bez možnosti vlastní dopravy, jejichž děti zůstanou po konci roku bezprizorní, nuceni využívat rychlou záchrannou službu. „Budou ji de facto blokovat. Jsme v hospodářsky a sociálně vyloučeném území, lidé tu nemají velké příjmy a ne všichni mají možnost vlastní dopravy. Pokud bude dítěti moc špatně, budou volat rychlou záchrannou službu, kterou v Javorníku máme. To bude jediná šance pro děti, na které nezbyde místo u pediatra,“ konstatovala starostka Karešová.

Už rok v Javorníku marně shání zubaře. Ve městečku sice žijí hned dva, ale protože jsou cizinci a zatím se jim nepodařilo složit předepsanou zkoušku z češtiny, ordinovat nemohou, a to ani pod dozorem. Nad situací, kdy řada lidí v regionu marně shání stomatologa, a na druhé straně naše zákony neumožňují části zubařů vykonávat jejich praxi, zůstává řadě lidí rozum stát.

Město Javorník. Zdravotní středisko
Problém na Javornicku? Nedostatek zubařů. Teď ale vyhlíží nového

„V Javorníku máme poklad. Dva zubaře z Ukrajiny. Bydlí tu skoro dva roky, ale nemůžeme je zaměstnat. Pan doktor má dvě děti na školách v Olomouci, tady na základní škole má holčičku. Domluví se relativně bez problémů. Měl s manželkou vlastní zubařskou kliniku. My je tu máme, ale práci jim přes bariéry v našich zdravotnických normách dát nemůžeme,“ posteskla si starostka Karešová.

V některých pohraničních regionech stomatologická péče v podstatě zkolabovala. Podle Ladislava Václavce, ředitele krnovské nemocnice a senátora za Krnovsko, z průzkumů jeho nemocnice vyplývá, že třetina obyvatel okresu Bruntál nemá zubaře. Spolu s Jitkou Seitlovou a dalšími senátory proto v říjnu předložil návrh zákona, který by změnil podmínky uznávání odborné způsobilosti lékařů, zubařů a farmaceutů.

ilustrační foto.
Jak zlepšit dostupnost zubařů? Krnovský senátor s kolegy iniciuje řešení

Nyní si musí stomatolog ze zemí mimo Evropskou unii nechat nostrifikovat diplom. Odborná autorita, například lékařská fakulta, v rámci tohoto procesu potvrdí, že jeho vzdělání odpovídá českému. Poté musí absolvovat písemnou zkoušku v českém jazyce. V ní ale uspěje jen kolem šesti procent uchazečů. Ti, kteří projdou, následně absolvují šestiměsíční stáž na akreditovaném pracovišti, po níž následuje nároční ústní zkouška. V ní bývá úspěšnost kolem deseti procent.

Senátoři navrhují, aby zubař z ciziny po nostrifikaci diplomu mohl pracovat tři roky pod dohledem zkušeného lékaře na akreditovaném pracovišti. Následně absolvuje stejné zkoušky, jako nyní.

„Vidíme v tom obrovskou výhodu, že řadu stomatologů ze třetích zemí budeme moci hned zapojit do praxe. Během tří let si osvojí češtinu, aby byla na úrovni, která jim napomůže zvládnout záludné otázky při aprobačních zkouškách, osvojí si i naši legislativu. Na aprobačních zkouškách nic neměníme, nechceme snižovat jejich odbornou úroveň,“ řekl Ladislav Václavec.

Zubaři, zubní ordinace, ilustrační foto.
Dobrá zpráva: na Bruntálsku má přibýt pět nových zubních ordinací

Podle některých údajů je na území republiky až tři sta zubařů z ciziny, kteří nyní nemohou oficiálně pracovat. „Na Bruntálsku je už teď hlášeno šest odchodů zubních lékařů do důchodu. Ti by si mohli takového zubaře vzít pod přímý dohled, přivést ho ke zkouškám. On by po nich převzal praxi,“ popsal Ladislav Václavec s tím, že senátory navržený systém by mohl v případě nekomplikovaného schválení začít fungovat už po Novém roce.

Napomoci příchodu nových lékařů chtějí i samosprávy. Zastupitelé Jeseníku na svém posledním zasedání schválili dotační titul na podporu zdravotní péče.

Uchazeči v něm budou moci získat peníze na přístrojové vybavení nebo novou ordinaci. Podporovat bude možné i studenty v posledních ročnících, pokud se zaváží určitou dobu působit na Jesenicku.

Radnice ve Štítech.
Město se stará, přilákalo zubaře. Ten dostane i rentgen

Město hodlá poskytovat také pomoc při zpracování žádosti o vytvoření rezidenčních míst nebo sdílených ordinací.

„Řada měst má celé nadace pro podporu zkvalitnění úrovně zdravotní péče. Na nás se také někteří lékaři nebo provozovatelé zdravotních služeb obracejí, zda bychom jako město nepomohli. Nechtěli bychom to dělat nesystémově, proto od ledna budeme mít tento dotační titul. Naším záměrem je motivovat lékaře, aby šli na Jesenicko,“ řekla starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová.