Voda si vzala dva životy

Voda brala vše. Rvala stromy, mosty, silnice, vyplavovala septiky. Za oběť jí padli i dva muži z Vlčic (INFO ZDE a ZDE).

Na Jesenicku vyhlásil v sobotu hejtman Martin Tesařík stav nebezpečí, který potrvá až do úterka (INFO ZDE). Následky povodní pomáhají likvidovat hasiči, armáda a těžká technika.

„Voda pomalu klesá na všech tocích. Už by měl být klid,“ uvedl v pátek odpoledne tajemník krizového štábu okresu Jaroslav Kejval. Netušil, jak moc se mýlí…

Hrůza se přiřítila z lesů

Kolem šesté večer se nad obcemi ležícími podél Vidnávky a na severu Jesenicka strhla prudká bouře. Liják trval pouhých dvacet minut. Pak nastal čtvrthodinový klid a po něm začala hrůza. Do obce se z lesů vřítila dvoumetrová povodňová vlna, kvůli které evakuovali dobrovolní hasiči ze Staré Červené Vody přes šedesát lidí do bezpečí.

V jedenáct v noci se do obce vřítila další. Voda na trase vyplavovala i septiky, takže se lidé kromě vody a bahna při úklidu domů potýkali i se zápachem z fekálií. I když jsou v této vesnici od povodní v sedmadevadesátém roce pročištěné a rozšířené toky, přesto voda vystoupala o dva metry výše, jak při ničivých záplavách před dvanácti roky.

Povodně v roce 1997? Čajíček

„To, co jsme zažili v roce 1997, byl jen slabý čajíček. Domů jsme se dostávali přes okno, protože kolem celého domu byla voda,“ řekl Jaroslav Lučan.

Hodiny hrůzy si prožila rodina Frenclových. Voda je obklíčila ze všech čtyř stran. Zezadu hrozil přeplněný rybník vybudovaný zemědělci, před domem se vylil potok a z polí se na ně řítila voda z dalších dvou stran domu.

„Jsme mimo záplavové území, ale jak přišla druhá vlna, tak už to šlo všechno do kelu. Dům byl pod vodou. Kanalizace, kterou tady za půl milionu postavila obec, je s tak úzkými trubkami k ničemu,“ řekl Radek Kiss ze stejné obce.

Břehy přestaly existovat

Stejný obrázek je k vidění i v dalších obcích. „Břehy potoka přestaly z devadesáti procent existovat. Měli jsme čerstvě zredukované toky, ale když přišla voda, tak kameny a písek zanesly koryto tak, že si voda našla novou cestu. Lidi měli otevřené dveře, protože jim voda se vším, co pobrala, protékala domy,“ popsal situaci starosta Uhelné Ludvík Juřík (KDU-ČSL).

Ten podotknul, že nyní nemusí přemýšlet, kterou silnici potřebuje opravit. Po řádění vody potřebují rekonstrukci všechny. „Máme škody minimálně za čtyřicet milionů korun,“ prohlásil starosta, který jako první na Jesenicku požádal o pomoc armádu.

V desítkách milionů korun vyčíslí škody i Bernartice. Před dvěma lety tady záplavy poškodily osmnáct mostků. Loni je slavnostně předali opravené do užívání a teď se musí do práce pustit znovu.

Z 18 mostů vydržely jen dva

„Z osmnácti opravených mostů zůstaly jen dva. Cesta přes Bukovou je neprůjezdná,“ řekl starosta Bernartic Mojmír Michálek (ODS). Voda v obci poškodila vodovod. Vodu zajišťují cisterny.

„Situace je naprosto vážná. Všechny baráky podél potoka jsou plné vody. Čerpáme sklepy. Už jsem požádal o pomoc vojáky,“ uvedl starosta Skorošic František Kadlec (nez.). Také jeho obec je bez vody.

Ještě v sobotu odpoledne dorazilo do zaplaveného regionu pětadvacet vojáků ze Záchranné roty z Olomouce i s těžkou technikou a hned se pustili do práce. Pomáhají lidem při úklidu, těžká technika pročišťuje toky i provizorně opravuje zničené cesty. Armáda je připravená vyslat sem až čtyři sta osob.

Olomoucký kraj zajistil dodání prvních dvou stovek vysoušečů pro vyplavené domácnosti. „Stejný počet je připravený ve skladech a v případě potřeby mohou být během krátké doby přesunuty na potřebná místa. Na Jesenicko již také dorazily zásoby desinfekčních prostředků, o které požádala tamní samospráva. Pět obcí na Jesenicku, které povodně připravily o zdroje pitné vody, již dostalo cisterny sloužící k zásobování občanů,“ řekl mluvčí kraje Ivo Heger.