Návštěva Olomouckého kraje i s turistikou. Prezident Petr Pavel spolu se svou manželkou Evou zahrnuli do dvoudenního programu i procházku k Lesnímu baru v Horní Lipové na Jesenicku.

„Jsem rád, když do každého výjezdu můžeme zařadit trochu fyzické aktivity s poznáním něčeho nového. O tomto baru jsem slyšel a jsem rád, že jsme ho mohli navštívit. Pro mě to tady plní celou řadu pozitivních efektů,“ řekl novinářům prezident Petr Pavel.

Podle hejtmana Olomouckého kraje Josefa Suchánka nasadil prezident „vražedné tempo“. „Nejsem profesionální turista, ale na hory chodím rád. Tempo do kopce bylo ale vražedné. Pan prezident pak řekl, že chodí stejně rychle do kopce i z kopce,“ uvedl s úsměvem hejtman.

Na průběh návštěvy Lesního baru se můžete podívat na videu zde:

Zdroj: Deník/Kateřina Součková

Další kroky prezidenta na severu kraje zamířily do Lipové-lázní, a to na setkání s patrioty Jesenicka. Od 18 hodin bude debatovat s veřejností v kulturním domě v Javorníku.

Pozornost Jesenicku nevěnuje prezident Pavel náhodou. „Jesenicko je územím, ve kterém se kumuluje nejvíc problémů kraje. Jsem rád, že se tam můžu setkat se skupinou lidí, kteří reprezentují aktivní část populace, která se snaží bojovat s trendem odchodu kvalifikovaných lidí z regionu. Kteří se snaží učinit život v regionu atraktivnější, aby v něm lidé zůstávali, zakládali menší perspektivní firmy. Kteří se starají o zvýšení kvality života v regionu, aby lidé nejen neměli důvod odcházet, ale aby jiní přišli a zůstávali,“ řekl prezident Pavel.

Fotogalerii z návštěvy prezidenta v Olomouci najdete zde:

Jesenicko patří mezi sociálně a hospodářsky ohrožené regiony. V současnosti existuje finanční fond zaměřený na tři strukturálně postižené kraje: Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský. Petr Pavel připomenul, že stejně postižené regiony existují i na územích jiných krajů.

„Takových mikroregionů je mnohem více. Kraje, které je na svých územích mají, si s tím musí poradit samy. To není rozhodně fér. Dodatečné prostředky by se měly dát i územím v jiných krajích, které je nyní nemají,“ řekl Petr Pavel.

Příjezd prezidenta republiky Petra Pavla na Filozofickou fakultu Univerzity Palackého první den jeho návštěvy Olomouckého kraje, 30. října 2023, Olomouc.
Prezident Pavel zahájil návštěvu kraje na univerzitě. Teď zamířil na sever

Navrhuje rovněž, aby takto postižené oblasti získávaly větší podíl z výnosu daní. „I možné úpravy koeficientů by mohly některým městům a obcím pomoci, aby se se strukturálními problémy lépe vypořádali,“ doplnil.

I téměř celé úterý stráví prezident na severu kraje. Navštíví textilní firmu Woox v Jeseníku, základní školu ve Vápenné a po obědě se starosty regionu v Loučné nad Desnou zavítá do ruční papírny ve Velkých Losinách. Návštěvu kraje zakončí po 16. hodině debatou s příslušníky Velitelství pozemních sil Armády České republiky v Olomouci.

Miroslav Kopřiva, stavitel Dlouhých Strání.
Stavitel Dlouhých Strání obdržel státní vyznamenání

K Jeseníkům má blízký vztah manželka prezidenta Eva Pavlová. Dětství prožila v Jindřichově na Šumpersku. Rodnou obec navštívila před dvěma měsíci, když na zdejší základní škole 1. září zahajovala školní rok.

První dáma Eva Pavlová v Pevnosti poznání v Olomouci, 30. října 2023
VIDEO: První dáma v Olomouci otevřela nové centrum a prohlédla si pevnost

První den oficiální návštěvy kraje zakončil Petr Pavel debatou s veřejností v kulturním domě v Javorníku. Lidé jej přivítali potleskem ve stoje.

„Moje žena pochází z tohoto kraje a má to tady moc ráda. Kromě toho jezdíme po krajích, abychom viděli, co se kde daří, ale také, jaké jsou kde problémy. Na Jesenicku problémů není málo. Spojili jsme příjemné s užitečným a vrátili se do kraje, kde se nám oběma líbí, a zároveň jsme se přijeli dozvědět, jak to se zdejšími problémy vypadá,“ odpověděl prezident na otázku, proč zavítal právě do Javorníku.

Manželka prezidenta Eva Pavlová přivítala prvňáčky v Jindřichově na Šumpersku, kde prožila dětství. 4.9.2023
VIDEO: První dáma navštívila školáky v Jindřichově, potkala tam i svou učitelku

Z Jesenicka má nicméně dobrý pocit. „Sešli jsme se se skupinou lidí, kteří dělají všechno pro to, aby byl život v tomto kraji příjemnější. Aby se lidé odtud nestěhovali, ale vraceli se a zůstávali zde. Přes kolikrát ne příliš lichotivé nálepky má tento kraj potenciál stát se velmi žádaným,“ je přesvědčen prezident Pavel.

Během hodinové diskuse se přítomní prezidenta dotazovali například na problematiku solárních dotací, důchodovou reformu, směřování českého školství, ale i na místní problémy. Nechybělo téma tunelu pod Červenohorským sedlem.

Vizualizace tunelu pod Červenohorským sedlem z původní studie z roku 1999.
Tunel pod Červenohorským sedlem? Byl by železniční, studie je téměř hotová

„Tunel pod Červenohoským sedlem je z jedné strany vystaven požadavkům lidí, kteří by ho chtěli, z druhé strany velké kritice. Mnoho lidí ho nechce, a napak by za současné situace preferovali elektrifikaci trati přes Ramzovou, což by přineslo určité zlepšení za mnohem menších nákladů,“ konstatoval prezident Pavel.

Podle jeho názoru by i v případě dostupných zdrojů na samotnou výstavbu došlo za nejméně deset let. „Bavil jsem se s ministrem dopravy Kupkou a plán na dostavbu, případně opravy dopravní infrastruktury mají zpracovaný dobře. Otázkou je, kolik budeme schopni dát peněz. Budeme stěží schopni pokrýt základní priority, na velké projekty peněz v nadcházejících letech příliš nezbyde. Je třeba mít realistická očekávání. Věci, které se po desetiletí zanedbávaly, se nedají napravit během jednotek let,“ dodal.

Prezident Petr Pavel na debatě s veřejnosti v kulturním domě v Javorníku.Prezident Petr Pavel na debatě s veřejnosti v kulturním domě v Javorníku.Zdroj: Deník/Petr Krňávek

Předseda místní řecké obce pozval prezidenta na řecký bál a zeptal se na možnost společné vyjížďky na motorce. „Je nás tu několik motorářů, vím že také velmi rád jezdíte. Chtěl jsem se zeptat, jestli nemáte v plánu udělat něco takového. Velmi rádi se přidáme,“ řekl Alexandr Papageorgiu.

„Tentokrát jsem nepřijel na motorce, ale přijedu rád. Jsou tu nádherné cesty, například ta na Červenohorské sedlo. Na motorce jsem tu byl mnohokrát, a když bude příležitost, určitě se sem rád podívám,“ uzavřel pondělní debatu prezident Pavel.