Virtuální svět vychází z počítačové hry Mafia. Ta zaujala Michala Zajonce s jeho kamarádem natolik, že ji začal přizpůsobovat reáliím Jesenicka. Poslední rok pracuje na úpravách sám.

„Mafia se dá dobře upravovat, jen to musíte umět. Museli jsme se naučit pracovat s mnoha programy, abychom mohli vymodelovat budovy, auta, programovat chování lidí a podobně. Ze začátku bylo těžké pochopit, jak jednotlivé programy fungují, a naučit se vše mezi sebou kombinovat. Nad některými modely jsme strávili hodně času," přiznává Zajonc.

Do počítačové hry zakomponoval řadu míst, která lidé z Jesenicka dobře znají: elektrárny na Ostružné, jeskyně Na Pomezí, vysílač na Pradědu, rozhlednu Zlatý Chlum, řadu místních názvů nebo vozidel.

Ve virtuální realitě ale našly místo také nápady, které se na Jesenicku asi nikdy uskutečnit nepodaří. „Město Jeseník se ve hře proměnilo ve velkoměsto. Okres je trochu oživen, například zde jezdí linka metra z Jeseníku do Zlatých Hor nebo do Javorníku. Do Mikulovic létají dopravní letadla, veliké letiště společnosti Jeseník Czech Airlines naleznete za Jeseníkem," popisuje Zajonc výsledky své práce.

V poslední době umístil rodák z Javorníku do počítačové hry například safari, kde žijí zebry, sloni či žirafy. Aktuálně pracuje na modelu hasičské zbrojnice. Řada modelů se navíc chová reálně: metro hlásí názvy zastávek, pluhy odhazují sníh ze silnic, skutečné zvuky mají náklaďáky Tatra nebo Praga V3S.

Jesenickou modifikaci Mafie zatím Zajonc nemůže šířit, nemá k tomu povolení od oficiálních tvůrců hry. Na stránkách ojmod.blog.cz jsou však dostupné některé modely aut. „Stačí model stáhnout a vložit jej do složky se hrou. Vozy se pak dají vyhledat v autoencyklopedii," popisuje Zajonc, jak dostat kus virtuálního Jesenicka do svého počítače.

Co je hra Mafia?

Mafia: The City of Lost Heaven je akční počítačová hra vyvinutá v roce 2002 českým vývojářským týmem. Hráč se ocitá v roli Thomase Angela, řadového člena mafie ve fiktivním městě Lost Heaven v USA 30. let 20. století.

Hra obsahuje dvacet různorodých misí. Od hráčů v České republice i ve světě získala vysoká hodnocení. Herní komunitě se podařilo rozkódovat strukturu souborů. V průběhu let vznikla sada programů pro jejich editaci a vzniklo velké množství modifikací této hry.