Třiaosmdesát let staré koupaliště v Dukelské ulici se potýká s řadou technických problémů, nesplňuje navíc hygienické předpisy. Předpoklad, že se s náklady na rekonstrukci město vejde do dvaceti milionů korun, se jeví stále méně reálný. Projektanti totiž přicházejí další a další technické nedostatky, které je potřeba řešit.

„Když se například dnes v koupališti mění voda, vypouští se do řeky. To nelze," uvedl místostarosta Jeseníku Petr Procházka. Město tak předběžně odhaduje, že bude muset na rekonstrukci ze své kasy přidat až šest milionů korun.

„Pokud rekonstrukce proběhne, bude stát velké peníze. Nejhorší na celé záležitosti je, že návštěvník nepozná žádnou změnu v komfortu. Bude se koupat na stejném koupališti," poznamenal Petr Procházka. V této souvislosti označil za chybu zrušení stavby aquaparku, který by byl v provozu celoročně. Venkovní koupaliště funguje v průměru 35 až 40 dní v roce.

Příprava rekonstrukce koupaliště se navíc protahuje a celý záměr se dostává do časové tísně. Na akci získalo město dotaci, kterou musí v letošním roce utratit a vyúčtovat. Hrozí, že by se plavecký areál opravit nestihl? „Zatím si to nepřipouštíme, nedovedu si to představit," odpověděl jesenický místostarosta.

Problematiku koupání řeší i v České Vsi. Místní se rozhodují, jak naloží se 42 let starým krytým bazénem. Napovědět jim má studie.

Podle starosty České Vsi Petra Mudry je největším problémem stáří bazénu a fakt, že jsou v něm původní technologie. Objekt funguje velmi neúsporně, trápí jej velké tepelné ztráty i poruchovost technologie.

„Bazén není v horizontu pěti, deseti let životaschopný. Nechceme se pouštět do zásadních oprav, dokud se nerozhodne, co dál, zda se do něj vůbec vyplatí investovat," řekl Petr Mudra.

Stavět nový bazén obec nechce, preferuje opravu toho stávajícího. Měly by v něm zůstat čtyři pětadvacetimetrové plavecké dráhy. Obnovu bude potřebovat technologická část i budova, která by se měla například zateplit. Studie má řešit, zda a jaké vzniknou v bazénu doplňkové atrakce.

Studie rekonstrukce bazénu má být hotova do léta. Česká Ves ji pak předloží okolním obcím. Bude totiž potřebovat jejich pomoc. Náklady na opravu se vyšplhají do desítek milionů korun, což by obec s dvěma a půl tisíci obyvateli jen stěží unesla.

„Jednoznačně budeme hledat možnosti získání dotace, ale i spolupodílu okolních obcí na financování," sdělil Petr Mudra.