Projekt Reintegrace romských dětí rozjíždí Agentura společně s občanským sdružením Ester a pedagogicko psychologickou poradnou.

„Zahájili jsme projekt, pomocí kterého přeřadíme romské děti do základních škol. Budeme se také snažit, aby žáci, kteří jsou už vybráni na přestup ze základních do speciálních škol, se udrželi v hlavním vzdělávacím proudu a děti z mateřských škol byly připraveny tak, aby mohly postoupit do základních škol, nikoliv do speciálních,“ informoval o hlavních cílech projektu Martin Navrátil z Agentury, který má na starosti Jesenicko.

Občanské sdružení Ester rozjíždí pilotní projekt na Javornicku, Žulovsku a Vidnavsku.

„Máme vytipováno deset dětí, které navštěvují speciální školu. Nyní zajišťujeme jejich vyšetření specialisty. Jednoho žáka ze Speciální školy ve Vlčicích jsme přeřadili do Základní školy v Kobylé. Zajistili jsme mu doučování, při kterém měl výborné výsledky,“ řekla Jarmila Lamačová z Ester.

Projekt Ester a Agentury ale vzbuzuje pochybnosti. „Co se bude dít, když se ukáže, že děti výuku v běžné škole nezvládají?“ ptal se starosta Bílé Vody Miroslav Kocián (nez.).

Stejnou otázku si klade i ředitel školy se speciální výukou Zdeněk Bílek, podle kterého je projekt znevážením práce odborníků. Tvrdí, že žádné dítě se nedostane do jeho školy bez série vyšetření v pedagogicko psychologické poradně.

„Jsem pro za předpokladu, že budou jasně stanovená pravidla. Myslím si, že projekt zjistí, že dětem nebylo bráněno být v hlavním vzdělávacím proudu,“ řekl Bílek.
Proti jsou i Romové. „Proč vymýšlet něco speciálního pro Romy? Pak jsme lidem pro smích a jen to vyvolává problémy. Moje dcera studuje střední školu. Mladší dítě základní školu nezvládalo. Ráno mu bylo zle. Teď je na zvláštní škole a je klidné. Na co jsou tyto projekty? Jen si z nás Romů dělají kšeft,“ řekla Jana Beňaková z Jeseníku.

Martin Navrátil ale s těmito argumenty nesouhlasí. Speciální vyšetření podle něj nejsou určující. „Měření inteligence neodpovídá mentální úrovni dětí. Ta je výsledkem výchovy. Proto budeme apelovat na rodiče, aby se dětem víc věnovali. Zajistíme dětem doučování, aby výuku zvládly,“ řekl Navrátil.

Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách vznikla loni v únoru z iniciativy tehdejší ministryně Džamily Stehlíkové, která byla odpovědná za problematiku lidských práv a národnostních menšin.

Nová instituce zahájila svoji činnost ve dvanácti obcích a mikroregionech České republiky – Brno, Přerov, Břeclav, Holešov na Kroměřížsku, Ostrava, Cheb, Ústí nad Labem, Most, Roudnice nad Labem, Broumov a obce na Jesenicku a Šluknovsku. Úkolem této instituce je zkvalitnit život obyvatel těchto lokalit, zastavit rozrůstání romských ghett a nastavit co nejefektivnější model čerpání finančních prostředků především z evropských strukturálních fondů pro integraci romské komunity.