K extrémnímu kroku přikročil starosta Jeseníku Petr Procházka (ODS) proto, že ani při nasazení veškeré techniky nemizí z ulic sníh v předepsaných časových limitech.

„Máme plán zimní údržby, který rozděluje město na tři zóny. V terénu máme veškerou techniku, ale vzhledem k tomu, že nestíháme, musel jsem vyhlásit kalamitní stav,“ vysvětlil starosta Procházka.

Kalamitní stav prozatím neznamená podle Procházky žádnou krizi.

„Žádné drama se zatím neděje. Je to zejména informace pro záchranku, hasiče, ale i turisty, že některá místa ve městě jsou hůře dostupná,“ uvedl Procházka.

„Nejde o žádnou katastrofu,“ připojil se Jan Prejda, ředitel Technických služeb Jeseník, které se starají o údržbu komunikací ve městě. I když sněží už několik dní, komplikace způsobil až příval sněhu v noci na pondělí.

„Během noci napadlo dvacet centimetrů sněhu,“ dodal Prejda.

Povolají vojáky?

Technickým službám se v pondělí dopoledne podařilo uklidit veškeré hlavní komunikace.

„Všude ve městě se dá jet, pokud má člověk zimní pneumatiky. Jen cesty jsou úzké a parkoviště nejsou vyhrnutá a je třeba je vyčistit,“ dodal Prejda. Doufá, že se počasí umoudří a přestane sněžit.

Stejné přání má i starosta. V případě, že by přívaly sněhu pokračovaly, musel by přistoupit k razantnějším krokům.

„Jestli sněžit přestane, tak kalamitní stav odvolám. Pokud by se situace zhoršila, nastupuje další řešení, jako je povolání vojenské posily,“ doplnil

Přívaly sněhu zasypaly Jeseník a okolí

Procházka.

Silničáři se k podobnému kroku nechystají. Chemicky udržované silnice na Jesenicku jsou nyní holé. Na silnicích druhých a třetích tříd je uježděná vrstva.

„U nás problém není. Silnice jsou sjízdné všechny, i když s větší opatrností,“ řekl jesenický cestmistr František Juhaňák.

Vojenské síly by v Jeseníku nezasahovaly poprvé. V roce 2006 dorazila do regionu těžká technika na popud tehdejšího starosty Jeseníku Jiřího Krátkého, jeho kolegy z Mikulovic Ivana Dosta a radního kraje Petra Poláška.

Šumpersko: bez větších problémů

Bez větších problémů se v pondělí vydatné sněhové srážky dařilo zvládat na Šumpersku. Všechny silnice zůstaly sjízdné, většina hlavních tahů je mokrá.

„Pouze ve vyšších polohách leží rozbředlý sníh. Souvislejší sněhová vrstva je na silnicích prvních tříd, které jsou kryté inertním posypem,“ sdělil dispečer šumperských silničářů Luděk Jánský.

Dodal, že silničáři komplikace v dopravě nezaznamenali.

„Pouze v ojedinělých případech měly problém kamiony, které jely buď prázdné, nebo s letním obutím. Ale nic zásadního nám hlášeno nebylo,“ dodal Jánský.