Budova, které místní neřeknou jinak než Pentagon, patří Městskému úřadu Jeseník. Jde o megalomanskou čtyřpatrovou stavbu. Je postavená systémem Kord, což je ocelová montovaná konstrukce s minimálními izolačními vlastnostmi.

V sedmdesátých letech si tento kolos nad městem postavily Rudné doly Jeseník jako rezidenci svého ředitelství. Později objekt odkoupil stát pro sídlo okresního úřadu a v červenci loňského roku jej převedl za symbolickou korunu do majetku města.

Jeseník se dlouho tomuto daru bránil, ale po neúspěšné žádosti o dotaci na stavbu vlastního úřadu jej město muselo přijmout. Nemělo by totiž kam posadit své zaměstnance. Když by město budovu odmítlo, nabídl by ji stát volně k prodeji.

V kancelářích Pentagonu pracuje přes dvě stě dvacet úředníků. Kromě města zde mají kanceláře úřad práce, Česká správa sociálního zabezpečení, krajská hygienická stanice a pozemkový úřad.

Úředníky a návštěvníky Pentagonu čeká při dešti a několik dnů po něm kličkování po chodbách mezi kbelíky.

„Je to hrozné. Neustále musím chodit vylévat kýble. Hlavně důchodci nadávají, protože zakopávají o nádoby. Kdyby tady ale nebyly, tak zase návštěvníci úřadu mohou uklouznout na mokré podlaze a zranit se,“ zhodnotila situaci prodavačka v bistru, kam denně míří desítky zákazníků.

Mladá rodina zase netrpělivě čeká na výtah. Pro celý úřad je totiž v provozu jen jeden. „A to jen proto, že ze zbylých dvou používáme náhradní díly, aby aspoň tento fungoval. Výtahy jsou přes třicet let staré. Nový stojí milion,“ řekl starosta Jeseníku Petr Procházka (ODS).

Děravá střecha a nefungující zdviže nejsou jedinými vadami.

„Budova je v dezolátním stavu. Vyměnit by potřebovala okna a topení, klimatizace je nefunkční,“ vyjmenoval největší problémy starosta Procházka.

Městu se zatím nedaří získat peníze na opravy, které by podle předběžných propočtů stály přes sto milionů korun. Velkou šanci na tučnou dotaci měl Jeseník loni.

„Před pádem vlády Mirka Topolánka jsme jednali s ministerstvem financí. Měli jsme dostat dvacet milionů korun na opravu střechy. Stejnou částku jsme měli vyjednanou na rekonstrukci kotelen. Pak nastoupila nová vláda, přišla krize a všechny dohody byly zrušeny,“ sdělil Procházka.

O posledním neúspěchu se město dozvědělo před několika týdny.

„Nepodařilo se nám získat dotaci na zateplení budovy, které mělo podle studie stát třiapadesát milionů korun. Kord je totiž specifická stavba. Z Pentagonu by muselo zmizet celé obložení a stavbaři by museli zvolit speciální a finančně náročné postupy. Prostě jsme se nevešli do tabulek ministerstva životního prostředí, které dotace přiděluje,“ konstatoval místostarosta Jeseníku Vladimír Cupal.