„Pojedeme podívat a učit do Polska, kde naši kolegové se psem a psovodem připravují cvičení pro předškoláky a malé školáky,“ prozradila koordinátorka pro vnější policii Natálie Pastuchová.

„Policisté děti učí, jak se mají chovat při napadení zvířetem. Jak se mají schoulit, aby následky byly minimální,“ řekla Pastuchová.

Instruktoři budou s pomocí fotografií seznamovat děti i s jednotlivými druhy psů. U některých je totiž třeba v rámci záchrany ukázat podřízenost, u jiných zase nadřazenost.

Policie by chtěla mít své psovody a psy proškolené ještě v první polovině letošního roku tak, aby už v létě mohli vyrazit do mateřinek. Právě nejmenší děti budou prvními žáčky ve výuce obrany proti psímu napadení.

Jesenická policie eviduje každým rokem několik případů útoků psa. V loňském i předloňském roce nahlásili lidé na policii pokaždé čtrnáct případů.

„V Jeseníku šla děvčata s maminkou na procházku. Napadl je pes a ošklivě pokousal,“ vzpomněla si Pastuchová na jeden případ z loňského roku.

„Ve Velkých Kuněticích šla paní na procházku se svým jezevčíkem. Když procházela kolem jedné zahrady s dřevěným plotem, psi vytrhali laťky a začali na jezevčíka útočit. Majitelka jej rychle vzala do náručí, ale psi nedali pokoj, pokousali ji na předloktí,“ přidal další případ mluvčí jesenické policie Jiří Černěnko.