Na návrhu nové Národní knihovny pracovali v uplynulých měsících žáci druhého ročníku oboru pozemní stavitelství pod vedením vyučujícího odborných předmětů Ladislava Šušky.

„Žáci měli nejprve na papír nakreslit své představy. Shodli jsme se, že základním tvarem knihovny by měla být otevřená kniha. Tu symbolizuje čelní pohled na budovu,“ objasnil Ladislav Šuška neobvyklou podobu budovy.

Výška stavby podle návrhu činí 77 metrů, což odpovídá legendárnímu Baťovu mrakodrapu ve Zlíně. Vedle Pražského hradu by tak představovala nepřehlédnutelnou dominantu hlavního města.

Ze skla a oceli

Ačkoli musel být model podle pravidel soutěže vyroben z vlnité lepenky, ve skutečnosti by stavbu tvořilo sklo a ocel.

„Objekt maximálně využívá přirozeného světla. Jeho součástí jsou jednotky na ohřev teplé vody a vytápění. Po této stránce by měla být soběstačný,“ zmínil Ladislav Šuška.

Na první pohled jednoduchá konstrukce skrývá některé části uvnitř.

„Nejsložitější bylo vytvořit žebrování. Dovnitř jsme nalepili poloviční elipsy, kterými jsme konstrukci vyztužili,“ popsala jedna z tvůrkyň modelu Alena Rybárová.

Do dvanáctého ročníku soutěže Stavby z vlnité lepenky se přihlásilo 28 středních stavebních škol z celého Česka. Na vytvoření modelu měly čas do půlky května. Zda Jeseničtí postoupí mezi šest finalistů, bude jasno v červnu.

Střední odborná škola a střední odborné učiliště strojírenské a stavební v Jeseníku nabízí vzdělání v maturitních oborech strojírenství, stavebnictví a provozní technika, v učebních oborech pak strojní mechanik, instalatér, zedník, obráběč kovů a kameník. Aktuálně škola vzdělává 250 žáků.