First Lego League je soutěž ve stavbě a programování robotů. Její účastníci musí navíc prokázat týmovou spolupráci a plnit výzkumné úkoly. Jeseničtí studenti v ní v rámci České republiky nenašli přemožitele už šest let.

„Letošní semifinále zemí Visegrádu a Bulharska se konalo 3. prosince v polském Gdaňsku. Zúčastnilo se ho devatenáct nejlepších týmů z pěti zemí,“ sdělila Magda Dostálová, kouč jesenického týmu.

Kromě celkového vítězství do Jeseníku putovaly i poháry z dílčích soutěží: za nejlepší prezentaci výzkumu a za vítězství v disciplíně Robotgame.

Jeseničtí gymnazisté museli absolvovat čtyři disciplíny. Té divácky nejatraktivnější předchází dva měsíce příprav. Během nich tým ze stavebnicových komponentů sestaví robota a naprogramuje jej tak, aby plnil zadané úkoly. „Robot pak musí při soutěži během 150 sekund splnit co nejvíce úkolů,“ doplnila Dostálová.

V druhé disciplíně musí soutěžící porotě vysvětlit, jak svůj stroj sestavili a naprogramovali. Při třetí porotci – psychologové zjišťují schopnost jednotlivých skupin týmově spolupracovat a poslední disciplína je zaměřena na výzkum. Družstva se musí v rámci zadaného tématu zaměřit na určitý problém a mají dva měsíce na to, aby ho prozkoumali a navrhli řešení.

Tématem letošního výzkumu byly potraviny. Než se totiž dostanou ke spotřebiteli, velká část jich skončí v odpadcích. Tým CO2 prezentoval ledničku, v níž jsou potraviny uloženy v ochranné atmosféře. Tím se prodlužuje jejich trvanlivost.

„ Tuto disciplínu v Polsku vyhráli a i odborníci z Vysoké školy chemicko-technologické říkali, že je to dobrý nápad, který by bylo možné realizovat,“ pochubila se Dostálová.

Jeseničtí studenti se o postup do celosvětových kol soutěže v polovině ledna utkají s reprezentanty osmi zemí. Na středoevropském finále, které se koná v Chotěbuzi, se utkají s 24 špičkovými družstvy.