Vsází přitom na přírodní bohatství Jeseníků, chce využít biomasu.

„Buďme realisté, ceny paliv porostou a proto hledáme cestu, jak občanům pomoci. Chceme udržet ceny, zbavit se stoprocentní závislosti na zemním plynu a udržet čistotu ovzduší. Proto jsme se rozhodli postavit nový ekologický zdroj na biomasu. Teplo z kotelny rozvedeme pomocí teplovodů do celého města,“ prohlásil místostarosta Jeseníku Vladimír Cupal (nez.) nad projektem, který si vyžádá investici za sto padesát milionů korun.

O podporu se radnice chce ucházet v evropských fondech. Občané záměr radnice vítají. „Budu rát, když město vybuduje kotelnu, díky které bude teplo levnější. Už nyní platíme hodně a jakékoli další zvýšení ceny tepla by bylo dost nepříjemné,“ řekla Martina Blašková.

Novou kotelnu chce radnice postavit v areálu bývalého podniku Moravolen, v průmyslové zóně za městem. Projekt počítá s využitím budovy bývalé kotelny, ale pro umístění v této lokalitě hovoří hlavně dostatečný prostor pro skladování dřevní hmoty.

„Denně se v kotelně spálí sto jedna tun štěpky,“ řekl Cupal. Odtud povede téměř jedenáct kilometrů teplovodů tak, aby kotelna mohla vyhřívat celé město.

„Napojíme naše kotelny, naše objekty, ale teplo nabídneme i majitelům malých kotelen. Když si udělají ekonomiku a připočítají investice, které musí do svých kotelen vložit, bude pro ně rozhodně výhodnější využít tepla z centrály,“ je přesvědčený místostarosta Cu­pal. Vlastníkům kotelen navíc přivedou teplovod až na práh domu.

Výstavba kotelny má však podle Cupala i další výhody. „Budeme využívat zdejší palivo. Budeme odkupovat odpad, co zbude ze dřeva a ještě zaměstnáme asi čtyři desítky lidí na přípravu štěpky. Nemusíme dávat peníze do Ruska, zůstanou zde,“ dodal Cupal.

V Jeseníku se v současné době o dodávky tepla do domácností starají čtyři kotelny. Dvě přitom mají zůstat zachovány a to kotelna na plyn na Nábřežní ulici.

Kotelna v Lipovské ulici zůstane jako rezerva. Je totiž uzpůsobená pro topení lehkými topnými oleji a v případě jakékoliv havárie může celé město Jeseník tři dny zásobovat teplem.