Slibuje to nové vedení města v čele se starostkou Marií Fomiczewovou (ČSSD).

Starostka hned po svém zvolení slibovala, že se chce ve větší míře věnovat i mateřinkám a pokud se ukáže, že rodiče dětí mladších tří let mají zájem o jejich umístění ve školkách, bude tento požadavek řešit.

„Nevím, jak rychle se nám podaří nové oddělení pro malé děti zřídit. Je k tomu zapotřebí několik kroků a bezpečnostních opatření. Zaměstnanci zřejmě budou potřebovat specializaci, která už u dětí nad tři roky být nemusí, ale u mladších ano. Také je třeba se zamyslet, v jaké školce by nové oddělení vzniklo,“ řekla starostka Marie Fomiczewová. Zatím si netroufá říct, jestli se oddělení podaří otevřít už od příštího školního roku.

Maminky by tuto službu přivítaly.

„Mám mateřskou jen na dva roky, takže potřebuji mít pro dítě místo ve školce a určitě bych uvítala, kdyby nám město pomohlo,“ řekla jedna z maminek projíždějících s kočárkem přes náměstí.

Zatím ale nejsou ve školkách místa ani pro starší děti. Pokud by maminka potřebovala od nového roku nastoupit do práce, nemá v Jeseníku kam umístit své dítě.

„Školky máme plné na sto procent,“ potvrdila informaci vedoucí odboru školství Městského úřadu v Jeseníku Iva Paitlová.

Při zápisu se ve školkách řídí stanovenými pravidly. Přednost mají děti rodičů žijících v Jeseníku a zaměstnaných. Maminka, která je na mateřské dovolené s mladším dítětem, je prakticky bez šance, aby starší dítě dostala do kolektivu, třeba jen na dopoledne.

Před rozhodnutím, jak dále s mateřskými školkami, potřebuje mít město přesné údaje a znát skutečný zájem rodičů. Proto už pověřilo pracovníky odboru školství zpracováním studie.

„Do konce roku dostaneme potřebná data, demografický vývoj, kolik je u nás dětí ze sousedních obcí a teprve podle nich se začne pracovat,“ dodal místostarosta Petr Procházka (ODS).