V rámci projektu senior taxi by staří a hendikepovaní lidé měli mít možnost přepravit se na vytipovaná místa ve městě, jako jsou úřady, nemocnice nebo nádraží. Služba má fungovat určité hodiny a dny v týdnu. Určena bude lidem starším 75 let a držitelům průkazu ZTP.

„Uvažovali jsme o nižší věkové hranici, ale dostáváme se do velmi vysokých čísel. Seniorů, kterým je pětasedmdesát let a více, žije na území města asi osm stovek," řekl místostarosta Jeseníku Petr Procházka.

V praxi by každý uživatel služby dostal na rok určitý počet poukazů na zvýhodněné jízdy. „Jak je během roku využije, bude na něm. Nechceme omezovat týdenní či měsíční počet jízd. Když bude člověk například nemocný, bude potřebovat zavézt k lékaři každý den," doplnil Procházka.

Lidé za jízdu zaplatí stanovenou nástupní sazbu, zbytek nákladů uhradí provozovateli služby město. O provozovateli rozhodne výběrové řízení. Zvítězí v něm ten, kdo nabídne nejnižší cenu za ujetý kilometr. Protože má senior taxi sloužit i handicapovaným, mají být vozidla uzpůsobena pro přepravu lidí na invalidním vozíku.

Senior taxi jezdí v řadě měst v Česku. Jsou však i místa, kde služba přestala fungovat. Naposledy se tak stalo v Prostějově. Tamní provozovatel senior taxi po čtyřech měsících odmítl pokračovat. „Už jsem to fyzicky ani psychicky nezvládal. Od rána do večera jsem byl pryč, neměl jsem žádný volný čas. Nezbyl ani na osobní život," vysvětlil Jan Spáčil.