Město soutěž zrušilo kvůli výši úroků bankovních úvěrů a cenám stavebních materiálů. Oboje v době, kdy se soutěž konala, prudce rostly. Ceny bytů by se vyšplhaly tak vysoko, že by nebyly pro lidi dostupné, což by popřelo smysl celého záměru.

„Nabídka na realizaci, kterou jsme obdrželi od vítěze soutěže, byla i po přepracování příliš vysoká a nebyla by výhodná pro obyvatele. Cena je z našeho pohledu nepřijatelná, a proto se tento projekt aktuálně zastavuje,“ řekla starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová.

Hlasování bylo jednomyslné

Pro zrušení soutěže hlasovali na svém posledním zasedání jednomyslně všichni zastupitelé.

Jesenická radnice. Ilustrační foto
Dostupné bydlení? Jeseník razí cestu unikátní v celém Česku

Městu nyní v rukou zůstala řada připravených materiálů. Ve hře je opakování soutěže za výhodnějších podmínek; úroky u úvěrů i ceny stavebních materiálů v mezičase klesly.

Město může také nechat výstavbu pouze na developerovi nebo být naopak investorem družstevního či nájemního bydlení samo.

„Z posledního jednání s bankou vyplynulo, že pokud by město projekt garantovalo, byli bychom se schopni dostat až na polovinu standardních úroků, které banka nabízí soukromé firmě. V kladném smyslu nám do toho vstupují i dotační tituly podporující bytovou výstavbu měst,“ zmínila Zdeňka Blišťanová.

Atraktivní pozemek

Dům měl vzniknout na atraktivní pozemku naproti marketu Albert pár minut chůze od centra města. Záměr byl postaven na tom, že město poskytne právo stavby na tomto pozemku. S partnerem, který měl vyjít z dnes už zrušené soutěže, mělo založit družstvo.

Lokalita v Jeseníku, kde má vyrůst dostupné družstevní bydlení.
Jeseník chystá desítky dostupných družstevních bytů. Má lokalitu

To by na parcele vybudovalo bytový dům, náklady na stavbu by nesl vybraný družstevní developer. Úkolem družstva by bylo během výstavby sehnat družstevníky, kteří budou v domě bydlet. Ti by následně byty několik desítek let spláceli.

Opoziční zastupitelka Dagmar Ponechalová připomenula, že město akci připravovalo po dobu tří let, což odpovídá délce téměř celého volebního období. „Není to dobrý signál pro mladé lidi, respektive ty, které tu chceme udržet,“ poznamenala ke zrušení tendru.

Ilustrační foto
Náklady na bydlení v Šumperku výrazně narostly, ale ne nájmy

Místostarosta Václav Urban nicméně připomenul, že město připravuje startovací byty pro mladší generaci obyvatel. „Končí nám udržitelnost dotačního projektu v jednom městském objektu, takže se bavíme o nějakých osmi, možná deseti startovacích bytech. Předběžně bychom je mohli nabízet od poloviny roku. Už letos budou mít mladé rodiny možnost dostupnější bydlení,“ zmínil.