Budovu číslo šest v Dukelské ulici obyvatelé Jeseníku znali jako sídlo městské policie. Strážníci mají už téměř dva roky zázemí v obchodním centru Alkron. Prázdné prostory získají nové využití. Město je přebuduje na zázemí pro dětské skupiny.

„V rámci zpracování nové koncepce prorodinné politiky se provádělo dotazníkové šetření. Cílili jsme zejména na mladé rodiny. Vyšly z něho dva důležité požadavky. Kromě obnovy a budování dětských hřišť také zřízení nějakého zařízení, které by umožňovalo umístit i děti mladší tří let,“ řekla starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová.

Nová služebna Městské policie Jeseník v prostorách obchodního domu Alkron.
Jeseničtí strážníci přesídlili do Alkronu, nejen "obchoďák" bude bezpečnější

Jeseník má v současnosti pět pracovišť mateřských škol. Ty stejně jako školky v okolí berou i dvouleté děti. Za každé takové se však snižuje celkový počet dětí ve třídě o dvě. Klesá tak celková kapacita školek. Menší děti pak ve městě ani širokém okolí není možnost umístit vůbec nikam.

Rekonstrukcí prostor po městské policii mají vzniknout prostory pro dvě skupiny po deseti dětech. Určeny mají být pro děti od jednoho do tří let.

Prostor pro dvacet dětí do tří let

Přijímány mají být prioritně potomci jesenických rodičů, poté ti, jejichž rodiče dojíždí do Jeseníku za prací.

Dětské skupiny by patrně fungovaly pod jednou z mateřských škol. Jejich provoz městskou kasu nezatíží, náklady má hradit ministerstvo práce a sociálních věcí.

Výše školného se v dětských skupinách značně liší. Ty bez státního příspěvku ho ženou k deseti tisícům. U těch, které ho pobírají, záleží na různých okolnostech a podmínkách provozování. Ilustrační snímek
Část rodičů si připlatí za dětské skupiny. Stát zvýšil limit na školné

Město nicméně počítá, že nastaví školné. Skupiny mají být otevřené pro děti, jejichž rodiče potřebují pracovat od pondělí do pátku, jen některý den v týdnu nebo třeba jen dopoledne.

„Maminky, které mají náročné povolání, si nemohou dovolit být tři roky doma, aniž by byly v kontaktu se svým zaměstnavatelem a průběžně si doplňovaly vzdělání. I pro tyto rodiny chceme dětskou skupinu zřídit. Usilujeme o to, aby tu mladé rodiny zůstávaly. Chceme jim vytvářet podmínky, aby tu mohly žít a pracovat,“ dodala Zdeňka Blišťanová.

Rekonstrukce budovy vyjde na 30 milionů

Adaptace budovy v Dukelské ulici však nebude levná. Její rekonstrukce podle předpokladů vyjde na třicet a půl milionu korun.

Dvacet milionů by měla pokrýt dotace. „V současnosti probíhá hodnocení naší žádosti. Nechci to zakřiknout, ale máme reálnou šanci,“ řekl vedoucí odboru investic a majetku Městského úřadu Jeseník Jiří Uher.