„Jsem přesvědčen, že heliport by měl být v provozu v říjnu. Stavba potrvá přibližně dva měsíce,“ prohlásil krajský radní Pavel Sekanina.

Jesenicko je poslední oblastí Olomouckého kraje, kde heliport schází. Vrtulníky zde přistávají na silnici, hasiči spolu s policií musí zastavovat dopravu. Kraj přitom regionu, odkud je doprava na specializovaná pracoviště ztížená náročnou cestou přes Červenohorské sedlo, slibuje přistávací plochu více než tři roky. Na vině je podle Sekaniny složité a dlouhé jednání s majitelem pozemku.

„Původně byl zájem odkoupit od Vítkovic Steel třetinu výměry pozemku, ale majitel nakonec trval na odkoupení celé parcely. Takže namísto necelých čtyř tisíc metrů čtverečních jsme museli odkoupit přes jedenáct tisíc metrů čtverečních a také uvolnit z rozpočtu vyšší částku, než s jakou jsme počítali,“ zdůvodnil prodlevu Sekanina.

Slova radního potvrzuje i šéf krajské záchranky Ivo Mareš. „Už tři roky říkáme, že musíme postavit heliport, ale kraj za zdržení nemůže. Jde o administrativní potíže,“ řekl Mareš.

O nutnosti heliportu v Jeseníku se diskutuje roky. Už bývalé vedení města nabídlo zdarma vlastní pozemky, které leží naproti zakoupené parcele. Tuto oblast však kraj odmítl. Odborníci na letectví zase nedoporučili budovat heliport v areálu Jesenické nemocnice.

Lokalita vedle sídla hasičů je ideálním řešením. Jednou z původních myšlenek bylo využít zbylý prostor pro výcvikové středisko složek integrovaného záchranného systému.

„Říkat, že část pozemku bude sloužit jako cvičiště, je předčasné. To se ukáže až po dostavbě heliportu. Určitě ale bude mít efektivní využití,“ dodal Sekanina.