Starostka hned po svém zvolení slibovala, že se chce ve větší míře věnovat i mateřinkám, a pokud se ukáže, že rodiče dětí mladších tří let mají zájem o jejich umístění ve školkách, bude tento požadavek řešit.

„Nevím, jak rychle se nám podaří nové oddělení pro malé děti zřídit. Je k tomu zapotřebí několik kroků a bezpečnostních opatření. Zaměstnanci zřejmě budou potřebovat specializaci, která už u dětí nad tři roky být nemusí. Také je třeba se zamyslet, v jaké školce by nové oddělení vzniklo,“ řekla starostka Marie Fomiczewová.

Zatím si netroufá říct, jestli se oddělení podaří otevřít už od příštího školního roku. Maminky by tuto službu přivítaly.

„Mám mateřskou jen na dva roky, takže potřebuji dát dítě do školky dříve a určitě bych uvítala, kdyby nám město pomohlo,“ řekla jedna z maminek projíždějících s kočárkem přes náměstí.

Zatím ale nejsou místa ani pro starší děti. Pokud by maminka potřebovala od nového roku nastoupit do práce, nemá v Jeseníku dítě kam dát. „Školky máme plné na sto procent,“ potvrdila vedoucí odboru školství Městského úřadu v Jeseníku Iva Paitlová.

Při zápisu se ve školkách řídí jasným pravidlem: přednost mají děti rodičů žijících v Jeseníku a navíc zaměstnaných. Maminka, která je na mateřské dovolené s mladším dítětem, je prakticky bez šance, aby starší dítě dostala do kolektivu, třeba jen na dopoledne.

Před rozhodnutím, jak dále s mateřskými školkami, potřebuje město mít přesné údaje a znát skutečný zájem rodičů. Odbor školství už pověřilo zpracováním studie.

„Do konce roku dostaneme potřebná data o demografickém vývoji a informaci, kolik je u nás dětí ze sousedních obcí. Podle nich budeme postupovat,“ uvedl místostarosta Petr Procházka (ODS).

Šumperk je přichystán zřídit školku pro dvouleté

V Šumperku jsou tři mateřské školy s devíti středisky a kapacitou přes osm set dětí. Momentálně se daří umístit všechny děti zaměstnaných rodičů.

„Už druhý školní rok platí pravidlo, že školky nově přijímají jen děti s trvalým pobytem v Šumperku. V našich zařízeních je také devadesát dva dříve přijatých dětí z okolních obcí. Jak budou postupně odcházet do školy, uvolní se místa i pro starší děti šumperských maminek, které jsou s mladšími potomky na rodičovské dovolené. Jejich žádosti zatím můžeme uspokojit jen z části,“ uvedla vedoucí oddělení školství na šumperské radnici Zdeňka Brijarová.

Žádnou třídu pro děti od dvou let Šumperk zatím nemá. Na případný boom zájmu je ale připravený.

„Pokud by nastal tlak ze strany rodičů, máme k dispozici volné prostory pro takovou třídu na Základní škole ve Sluneční ulici,“ uvedla Zdeňka Brijarová.