I přesto, že samosprávu výrazně zadluží, se zastupitelé Jeseníku rozhodli investici dále neodkládat. Do IPOSu se totiž musí přestěhovat úředníci z budovy v Tovární ulici, která je v dezolátním stavu.
Budova IPOS je dominantou Jeseníku. Sídlí v ní část úředníků města a pracovníci institucí spadajících pod ministerstvo práce: úřadu práce, inspektorátu práce nebo České správy sociálního zabezpečení.
Bývalo to sídlo Rudných dolů
Zvenčí vypadá IPOS jako moderní kancelářská budova. Je kompletně zateplená, má nová okna a fasádu, na střeše fotovoltaickou elektrárnu. Po vstupu do interiéru se ale návštěvník přenese v čase do poloviny 70. let minulého století, kdy byl objekt jako sídlo tehdejších Rudných dolů postaven.

„Od roku 1974 některé technologické celky jako elektroinstalace, slaboproud, vzduchotechnika nebo topení neprošly žádnou rekonstrukcí. Stav objektu není dobrý a některé technologické celky jsou skoro padesát let staré,“ konstatoval vedoucí odboru investic a majetku Městského úřadu Jeseník Jiří Uher.
Z 50 milionů je už 190. Za osm let
Město tak chystá rekonstrukci vnitřních prostor. V roce 2016, kdy byl zpracován první projekt, se náklady pohybovaly kolem 50 milionů korun. Po požadavcích ze strany ministerstva práce vzrostly na osmdesát. Dnes projektanti náklady spočítali na 190 milionů korun.

Na rozdíl od zateplení či fotovoltaiky městu na rekonstrukci interiérů nikdo dotační peníze nedá. „Oslovili jsme několik bankovních institucí ohledně možnosti financování. Město Jeseník by muselo investici krýt úvěrem, a to zhruba stoprocentním,“ doplnil Jiří Uher.
Kvůli vysokým nákladům hodlá město investici rozdělit na etapy. Zastupitelé nyní jednali o první, která by vyšla na 135 milionů korun. Pokryla by devadesát procent ploch a páteřních nevyhovujících technologií. Zároveň by pokryla zhruba devadesát procent potřeb města Jeseník a polovinu potřeb ostatních nájemců.
Čtvrtina ročního rozpočtu města
I tak odpovídá částka 135 milionů korun čtvrtině celého rozpočtu města na letošní rok.
„Částka 130 milionů je celkem děsivá, nicméně návratnost investice může být slušná. Když započítáme předpokládaný zvýšený nájem od složek Ministerstva práce a sociálních věcí, když připočítáme, že nebudeme muset provozovat budovu v Tovární ulici, kde se dnes náklady pohybují mezi třemi až čtyřmi miliony ročně, a připočítáme příspěvek na státní správu, můžeme se bavit o době návratnosti investice okolo deseti let, což je poměrně přijatelné,“ řekl místostarosta Jeseníku Václav Urban.
Budovu v Tovární ulici, kde dnes sídlí část úředníků města, hodlá radnice uzavřít a své zaměstnance přestěhovat na IPOS.

Podle zastupitele Jiřího Juráše by měla rozhodnutí o dvousetmilionové investici předcházet podrobnější diskuse. „Měli bychom si zvát odborníky, poradit se, hledat i jinou variantu. Jestli by nešlo něco udělat se Slovanem, Alkronem (hotel a obchodní dům ve vlastnictví města, pozn. red.). Krčíme rameny, že nám nic jiného nezbývá a musíme na stůl bouchnout dvě stě milionů a opravit to. V silách města to určitě není,“ řekl.
Město bude muset osekat jiné investice
Podle vedoucího Finančního odboru Městského úřadu Jeseník Karla Buchty akce ufinancovatelná je, ale město si toho musí být vědomo při stanovování dalších strategických cílů a výdajů. „Pokud rozjedeme tuto velkou akci, podvážeme si zdroje pro akce jiné. Bylo by třeba se podívat na připravené akce a udělat jejich revizi,“ řekl.
„Investice do administrativní budovy není pro nikoho sexy téma, nicméně nám nic jiného nezbývá. Možnost, kdy se o tom dalo debatovat, jsme prošvihli. Tovární je v naprosto dezolátním stavu. Musíme si vyřešit vlastní problém, kterým je Tovární,“ řekl radní Tomáš Vlazlo.

Město získalo administrativní komplex IPOS v roce 2008 převodem od státu za jednu korunu. V roce 2014 hrozilo, že státní úředníci budovu opustí a stát pro ně postaví nové sídlo na protějším kopci. Problém tehdy v Jeseníku řešila ministryně práce a sociálních věcí.
V roce 2017 se dokonce hovořilo o variantě zpětného odkupu. Během let však město ze své kasy a z dotací do komplexu investovalo desetimiliony korun.