V rámci kraje skončil loni Jeseník na třetím místě, v celostátním měřítku a konkurenci dvou set pěti měst si tuto příčku udržel i celostátním hodnocení.

„Pro nás je to mimořádné a překvapující ocenění, které dokazuje, že máme dobré záměry a neubíráme se špatným směrem,“ prohlásil starosta Jeseníku Petr Procházka (ODS).

Komise hodnotila každé z měst podle padesáti kritérií rozdělených do šesti oblastí. Body se přidělovaly za podnikatelské prostředí, lokalitu, podmínky pracovního trhu, přístup veřejné správy, cenové podmínky, své hodnocení dávali i podnikatelé.

„Jsou kritéria, která nám nahrávají, jako čisté životní prostředí a nejnižší mzdy. Tato informace je zajímavá pro podnikatele. Máme nízkou kriminalitu. Také patříme mezi nejúspěšnější žadatele v získávání dotací. Umíme získat a využít peníze,“ vyjmenovával pozitiva Procházka. „Na druhou stranu jsou aspekty, které nám nenahrávají. Jsme daleko od dopravních tepen,“ uvedl Procházka.

Ocenění vnímají pozitivně i podnikatelé. „Je to dobrý vzkaz. Jsme na kraji světa, ale nejsme zakopaná zem. Nemáme slámu v botách. Jeseník stojí za pozornost,“ řekl šéf firmy Stomix a předseda Krajské a okresní hospodářské komory Bořivoj Minář a dodal: “Jeseník není špatné místo pro byznys, když odhlédnu od dopravní dostupnosti, která má k dokonalosti hodně daleko.“