ODS nebo ČSSD? Tyto strany ještě před pár dny stály proti sobě. Po pátečním prohlášení starosty Petra Procházky z ODS ale může být vše jinak a z rivalů, kteří mají zásadní rozpor například v otázce wellnesscentra, se mohou stát spojenci.

Vše mělo rozhodnout jednání, které se uskutečnilo v neděli 7. listopadu večer. Jeho výsledek zatím není znám. Jeseník je poslední v regionu, kde ještě není dohodnuté obsazení radnice. Ustavující zastupitelstvo je přitom svolané na pátek 12. listopadu.

„Vzhledem k tomu, že jednání probíhají tři týdny a jsou bezvýsledná, rozhodli jsme se zapojit ČSSD. Objevila se totiž varianta otevřené podpory ČSSD a KSČM a tuto variantu si nepřejeme,“ vysvětlil lídr TOP 09 Radek Brnka změnu strategie.

ODS v čele se starostou Petrem Procházkou (tři mandáty) věřila, že spolu s TOP 09 (dva mandáty) a sdružením Mladí pro Jeseník (čtyři mandáty) dosáhne při vyjednáváních s dalšími stranami a sdruženími potřebné většiny v pětadvacetičlenném zastupitelstvu.

ODS si od počátku nárokovala post starosty. TOP 09 a Mladí měli obsadit pozice dvou místostarostů. Při jednom z jednání o široké koalici nabídla silná trojka jedno z křesel místostarostů vítězné ČSSD. Ta ale trvá na obsazení postu starosty. Tím jednání skončila.

V okamžiku, kdy se ČSSD pustila do vyjednávání a rýsovala se většinová síla s podporou nezávislých (tři mandáty) a jedním hlasem KDU-ČSL, změnila silná trojka strategii. „Ano je to pravda. Nabídli nám místo starosty,“ potvrdila Marie Fomiczewová, která je lídrem ČSSD. „Zatím je ale předčasné předbíhat. Uvidíme, jak dopadnou jednání,“ dodala Fomiczewová.

ODS i TOP 09 věří, že se jim za ústupek na místě starosty podaří utvořit širokou koalici. „Nechci předbíhat. Jednání se odehrávají v jedné variantě, se kterou všichni souhlasí. Nejde jen o křesla, ale i o místa v radě, o programové prohlášení,“ řekl Procházka.

Komunální volby 2010 Šumpersko a Jesenicko