Za toto období už kamery pomohly zabránit spoustě krádeží, protože strážníci byli díky upozornění operátora na místě dříve, než se zlodějům podařilo zrealizovat jejich plán.

První tři kamery se objevily v Jeseníku přesně před deseti lety. A tyhle technické „babičky“ jsou ve službě stále. Jen svým čtyřem mnohem modernějším následovnicím ani zdaleka nestačí.

Přečtěte si: Strážníci se nestačí divit, co lidé vyvádějí

„Jsou mnohem pomalejší. Než ji zaměřím na konkrétního chodce, stihne ujít pěkný kus cesty. Také se s nimi dá manipulovat jen v rozsahu sto osmdesáti stupňů,“ popsal nevýhody zastaralého systému strážník Kamil Dostál. Když vzal do ruky joystick a zapnul do činnosti jednu ze čtyř nových kamer, okamžitě byl vidět rozdíl.

V první řadě ostrý obraz, rychlý pohyb a možnost sledovat místo v rozsahu celých tři sta šedesáti stupňů. „Na nové kameře stíhám sledovat, jak utíká člověk i jedoucí auto,“ řekl Dostál.

Jeseník má díky kamerovému systému pokryté téměř celé vnitřní území

Při výběru se strážníci zaměřili zejména na lokality, v nichž se odehrává nejvíce trestných činů. Jedna kamera hlídá ulici Lipovskou, další navazuje pohledem na parkoviště u hotelu Staříč a snímá i prostor okolních heren a diskotéky včetně nemocnice. Další sleduje celé náměstí V Oblouku. K dohledu nad celým centrem Jeseníku by ale strážníci potřebovali ještě další dvě kamery. „Musíme vycházet z rozpočtu města,“ řekl velitel jesenických strážníků Pavel Šuranský.

Hlavním smyslem kamerového systému je prevence. I proto je v Jeseníku několik falešných kamer. „Občané mají díky nim pocit bezpečí a pohled na kameru by mohl i odradit potencionálního pachatele trestného činu,“ řekl Šuranský.

Kamerový systém práci strážníků usnadňuje. Díky němu mají přehled o místech, kde právě hlídka není. „Například při Dnech piva po sobě šli dva mladí s nožem. Když strážníci přijeli na místo, nůž nebyl. My jsme ale měli záznam, jak kluk dal ruce za záda a nůž předal dívce stojící za ním. Vše máme zmapované. Kamery také pomáhají chránit strážníky, protože díky nim vidíme, co se děje,“ řekl Kamil Dostál.

Pomocí kamer objasňují policisté trestné činny

Jejich záznamů začala před dvěma lety využívat i policie při objasňování trestných činů. „Na svých obrazovkách sledují to co my, jen kamery neovládají, ale kdykoliv mohou zavolat, že potřebují kameru zaměřit na konkrétní místo,“ řekl Dostál.

Ocenění za pohotovost si strážníci vysloužili i od svého nadřízeného – starosty Petra Procházky. V obchodě na náměstí totiž nějaký mladík ukradl láhev levného alkoholu.

„Kamera zachytila muže, který odpovídal popisu. Podařilo se jej najít. Sice se bránil, odmítal uvést totožnost, dokonce chtěl vyskočit z auta, ale použili jsme donucovacích prostředků,“ popsal nedávný incident Šuranský. Jak ale dodal, většinu alkoholu stačil mladík vypít. „Policie jednala rychle. Během pár vteřin byl případ vyřešen. Perfektní práce,“ pochválil strážníky Procházka.

Málokdo si uvědomuje, jak je sledování sedmi monitorů, na které se převádí obraz kamer, náročné. „Máme dvanáctihodinové služby a po dvou hodinách se střídáme. Mimo to ale vykonáváne ještě další práci,“ vysvětlil další ze strážníků Oldřich Kučera.