Dům Vincenze Priessnitze se nachází v areálu lázní. Historická budova pochází z roku 1822, kdy ji Priessnitz nechal postavit k léčebným účelům.

Vznikl tak vůbec první vodoléčebný ústav na světě. V roce 1999 byla v domě u příležitosti dvoustého výročí Priessnitzova narození otevřena expozice o této osobnosti.

Spravuje ji Vlastivědné muzeum Jesenicka zřízené Olomouckým krajem.

Nyní běží přípravy na vybudování nové moderní expozice věnované „vodnímu géniovi“, jeho metodám a vývojí lázní. Výstavní plochy by měly projít celkovou rekonstrukcí a rozšířit se do druhého patra budovy.

„V budově mají nastat úpravy. Proběhla debata, že pokud tam má kraj investovat, budova by měla být jeho,“řekla starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová.

Místní samospráva v minulosti zastávala postoj, že dům prodat kraji nechce. Pro Jeseník je to velmi významná budova.

„Pokud by tam ale měla být instalovaná výstava věnovaná Vincenzi Priessnitzovi, bavili jsme se o tom, že by město bylo přístupné Priessnitzův domek prodat. Ostatně, kraj by si ho nikam neodnesl,“ dodala starostka Blišťanová s tím, že ve hře je i možnost dalšího pronájmu budovy a rozhodnuto není.

V Priessnitzově domě se nyní nachází kromě expozice také kavárna a byt. Vlastivědné muzeum si prostory od města pronajímá.

„Zda bude Olomoucký kraj nemovitost nadále pronajímat nebo rodný dům Vincenze Priessnitze od města Jeseník odkoupí, je nyní předmětem jednání mezi vedením Olomouckého kraje a městem Jeseník. Je na rozhodnutí řídicích orgánů kraje, ke které z variant se přikloní,“ sdělila mluvčí olomouckého hejtmanství Eva Knajblová.