„Na nové centrum jsem se byla podívat. Je nádherné, jsem nadmíru spokojená. Dosáhli jsme toho, co jsme chtěli," pochvaluje si Libuše Achilisová.

O vybudování zařízení pro seniory se čtyřiadvaceti­hodinovou péčí usilovala nejméně osm let. Pod petici na tento záměr se jí podařilo nasbírat bezmála tisícovku podpisů.

Centrum sociálních služeb v číslechKapacita: 45 míst domov pro seniory, 36 míst chráněné bydlení (pracoviště Beskydská + pracoviště Jaroslava Ježka), 10 míst denní stacionář.
Počet nových zaměstnanců: 25
Investiční náklady: 56,7 milionu Kč
Výše dotace: 75 procent
Výstavba: 1. října 2014 až 31. srpna 2015
Zahájení provozu: listopad 2015

Domov pro seniory s nepřetržitou péčí je součástí Centra sociálních služeb, které vzniklo dostavbou a částečným přebudováním penzionu pro seniory na Beskydské ulici. Kromě chráněného bydlení a domova s komplexní péčí se zde nachází též denní stacionář.

„Všechny pokoje v nové budově jsou orientovány za světlem, do přírody. Jsou vybaveny nejmodernějšími technologiemi a velmi kvalitně interiérově zpracovány," řekl starosta Jeseníku Adam Kalous.

V novém pavilonu se též nachází rehabilitační a lékařská ordinace, zázemí pro personál, hostinské pokoje, centrální bezbariérové koupelny či společenské prostory. Původní a novou budovu spojuje krček, ve kterém je umístěna kuchyně a jídelna.

O nově vzniklá lůžka s nepřetržitou péčí byl mezi seniory zájem.

„Žádosti jsme přijímali od července a do posledních dnů se nám jich všech sedm desítek podařilo prošetřit. Nyní je vše připraveno k tomu, abychom vybrané uživatele vyzvali k postupnému nástupu," řekl ředitel Centra sociálních služeb Jan Rotter.

První obyvatelé by se měli do nového objektu nastěhovat po 18. listopadu.

V novém domově by se ráda ubytovala i Libuše Achilisová. „Dcera mi tam půjde pro přihlášku, do budoucna se tam chci také přihlásit," uzavřela.