Stavbu, kde má město do konce letošního roku v bezplatném pronájmu několik kanceláří, však přijme radnice jen za určitých podmínek. O nich bude město jednat s ministerstvem financí.

Zastupitelé většinou devatenácti z jednadvaceti hlasů odhlasovali převzetí Pentagonu a pozemků v majetku Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

„Za podmínek garantovaných státem, že skutečně zde do roku 2012 zůstanou státní instituce. Další podmínkou je, že budou platit řádný nájem v místě obvyklý,“ upřesnil místostarosta Jeseníku Vladimír Cupal (nez.).

Zájem města je jasný. Jen úřad práce zabírá čtyřicet procent budovy. Kdyby státní instituce odešly z Pentagonu, radnice prostory nezaplní.

Druhou podmínkou je nezcizitelnost. Zatímco stát požaduje desetiletou lhůtu, kdy město nesmí objekt prodat ani zastavit, zastupitelé jsou ochotni přistoupit jen na polovinu doby, která se kryje s přítomností státních úředníků v budově.

Pentagon je trochu jako nechtěné dítě. Patřil Rudným dolům, pak se dostal do rukou města, které je při vzniku okresu za sto milionů korun prodalo státu. Teď se stát rozpadajícího strašáka chce zbavit. Klidně i zadarmo.