Jesenicko stárne a mladí z tohoto horského regionu odcházejí za pracovními příležitostmi. Zvláště loňský rok nebyl z hlediska demografického pro Jesenicko radostný. „V porovnání s uplynulým rokem klesl počet obyvatel ze 44 912 o sto čtyřicet dva obyvatele. Nejvíce, a to čtyřicet sedm osob, se odhlásilo právě z Jeseníku,“ řekla Helena Raidová ze správního odboru města Jeseníku.

Po celých deset let se počet obyvatel Jeseníku snižuje přesto, že zde je nejvíce pracovních příležitostí, boom zažila i bytová výstavba. V porovnání s rokem 2008 poklesl ze 13 040 na 12 321 obyvatel.

Na druhou stranu hlásí nové přírůstky vesnice

Zatímco v roce 1998 žilo na venkově Jesenicka jen 39 007 obyvatel, tak o deset let později to bylo o téměř šest tisíc více. Na konci roku 2007 měly jednotlivé úřady v evidenci celkem 44 770 obyvatel. V záporných číslech se objevil rok 2004, kdy poklesl počet obyvatel o 220. Černý puntík má i rok 2007, kdy se v porovnání s předešlým rokem snížil počet obyvatel o 142.

V osmi obcích zaznamenaly radnice přírůstek obyvatel. Rekordmanem je však Vápenná, která se rozrostla o šedesát lidí.

„To je šok. Jsem tím překvapen,“ neskrýval údiv starosta Vápenné Leoš Hannig (KDU-ČSL). Velkou měrou se na situaci zřejmě podepsala výstavba dvanácti obecních domů v místní části Polka, kde se nově přistěhovalo přes třicet lidí.

„Splnil se tak náš záměr na sto padesát procent,“ radoval se starosta. Na druhou stranu ale o číslech trochu pochybuje. „Teď k nám například někdo přihlásil dvě Číňanky, které jsem ještě neviděl,“ dodal Hannig.

Jeho pochybnosti potvrdila Helena Raidová. „Ve statistikách jsou jen lidé, kteří zde mají trvalý pobyt. Ti ale nemusí v regionu vůbec žít. Neobjeví se zde však ani ti, kteří se na úřad zaevidovat nepřijdou,“ vysvětlila Raidová.

„Máme více než 549 obyvatel. V obci žije devětapadesát Romů, jedenáct se jich zatím vůbec nenahlásilo, takže nemáme úbytek, i my patříme k obcím, kde počet obyvatel stoupl,“ reagoval starosta Uhelné Ludvík Juřík (KDU-ČSL).

Bělá pod Pradědem je výjimkou

Výjimečnou pozici si naproti tomu drží Bělá pod Pradědem. Po celých deset let zde počet obyvatel neustále rostl. Na konci loňského roku zde bylo přihlášených 1936 lidí. V Ostružné je vývoj podobný. Pokles měli jen minulý rok, kdy spadli ze 178 na 176 obyvatel. Nepatrně do statistiky zasáhly Mikulovice. Úbytek, a to jen o jednoho obyvatele, zaznamenal úřad před třemi lety. V Bernarticích je vývoj podobný. Pokles mají jen v posledních dvou letech.

„Nedivím se, že mladí lidé odtud utíkají. Je tu draho, jsou tu problémy s dopravní dostupností, špatně se hledá práce i bydlení. I kultury by tu mohlo být víc,“ uvedla obyvatelka Jeseníku Jana Novosadová.