„Přihlásili jsme se sami a teprve posléze jsme zjistili, že jsme jediní, takže jsme vlastně zachránili Českou republiku před evropskou ostudou,“ usmál se starosta Jeseníku Petr Procházka (ODS).

Důvodů k zařazení do evropského projektu má město podle Procházky několik.

„Myslím, že hodnota jesenické přírody je jedinečná, vybízí k ochraně a my zde chceme zachovat kvalitní životní prostředí. Proto také chystáme projekt kotelny na biomasu, díky které dojde k razantnímu snížení emisí CO2. Desetimegawattová kotelna má ročně do ovzduší vypustit jen sedm metráků emisí,“ uvedl Procházka k projektu za sto osmdesát milionů korun, na nějž chce Jeseník získat dotaci z Evropské unie.

Město chce na kotelnu napojit veřejné budovy včetně škol a umožnit připojení i stovkám domácností, které při zdražování plynu hromadně přecházejí na tuhá paliva.

Tento krok přinese městu podle Procházky kromě čistějšího vzduchu i výrazné finanční úspory.

„Zatím topíme plynem. Díky biomase snížíme a stabilizujeme cenu za teplo a přestaneme být závislí na dodávkách a ceně plynu a také vytvoříme nová pracovní místa,“ řekl Procházka.

Pět set nových měst, které se 5. května v Bruselu připojí k Paktu primátorů, rozšíří řady signatářů na více než šestnáct set měst, které dohromady reprezentují sto dvacet milionů obyvatel v šestatřiceti zemích.

„Zaváží se určit, jaké množství CO2 jejich města v současnosti vypouštějí do ovzduší, a stanoví, jak chtějí splnit daný cíl. Dále také slibují, že budou obyvatele svých měst více upozorňovat na tuto problematiku a že si budou předávat osvědčené postupy,“ uvedl mluvčí zastoupení Evropské komise v České republice Martin Stašek.

Zdůraznil, že města hrají při zmírňování změny klimatu klíčovou roli. Více než polovina emisí skleníkových plynů totiž vzniká ve městech, kde žije osmdesát procent obyvatel a spotřebovává se v nich až osmdesát procent energie.

Jako vzorový příklad vzal Stašek město Heidelberg, kterému se za pomoci energetických monitorovacích stanic a týmů v městských školách a veřejných budovách podařilo snížit emise CO2 téměř o čtyřicet procent.

„Riga zase využívá metan vznikající na městské skládce k výrobě elektřiny a Antverpy vytvořily z rekonstruovaného průmyslového skladu ukázkovou budovu využívající udržitelnou energii, která slouží jako demonstrační centrum pro občany,“ uvedl Stašek.

Podpisu deklarace budou přítomni předseda Evropské komise José Manuel Barroso a španělský premiér José Luis Rodríguez Zapatero.

„Pakt primátorů se stal klíčovým prvkem udržitelné energetické politiky EU. Města a regiony ukazují, že zmírňování změny klimatu je jednou z nejlepších strategií hospodářské obnovy. Investice do snižování emisí CO2 a energetické účinnosti vytváří pracovní příležitosti, které díky jejich povaze nelze přemístit do jiného regionu nebo státu,“ prohlásil evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger.

Evropská komise na podporu této iniciativy každoročně organizuje konferenci a pomáhá šířit osvědčené postupy na internetových stránkách. Místním orgánům také pomáhá financovat jejich energetická opatření prostřednictvím dotačních programů.