„Snahy zřídit ve městě tak potřebné specializované pracoviště pro ženy se datují hluboko do minulosti, ale bohužel z nich vždy sešlo. Jsem přesvědčena, že nyní se nám podařilo připravit řešení, které zajistí v dohledné době zdárnou realizaci,“ kvitovala starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová.

Město je partnerem při jednáních o celém záměru, podle starostky má vůli pořízení a provoz mamografu finančně podpořit.

Mamografické pracoviště zřídí ve svých prostorách Jesenická poliklinika. Partnera našla v Nemocnici Šumperk. Ta je připravena zajistit potřebné vybavení a odborné zázemí. Společná dohoda spočívá v souběžném provozu mamografu v rentgenové ambulanci.

Jesenická poliklinika
Lékaře do Jeseníku lákali na 125 tisíc měsíčně. Z regionu ale dál většina mizí

„Už při rozsáhlé rekonstrukci této ambulance po jejím vytopení v roce 2020 jsme všechny stavební práce přizpůsobili tomu, že v tomto prostoru budeme chtít zajistit provoz mamografu,“ řekl jednatel Jesenické polikliniky Milan Plesar.

„Podařilo s nám se zdravotními pojišťovnami a dalšími institucemi vyjednat možnost zřídit v Jesenické poliklinice detašované pracoviště Nemocnice Šumperk pro mamografické vyšetření. Zbývá dohodnout se na podmínkách jeho provozu,“ doplnil předseda představenstva Nemocnice Šumperk Martin Polach.

Ilustrační foto
Stovky Jeseničanů se náhle ocitly bez lékaře. Náhrada má přijít, ale potrvá to

Výskyt zhoubných nádorů prsu v posledních letech bohužel neustále stoupá, současně se však snižuje úmrtnost. K tomuto klesajícímu trendu významně přispívá včasné zachycení tohoto onemocnění a prevence. Statistika jasně dokazuje, že pokud se podaří nádor zachytit v počátečním stádiu, je šance na vyléčení větší než devadesát procent.

Na bezplatné screeningové mamografické vyšetření má v České republice nárok každá žena od 45 let každé dva roky. K jeho absolvování je třeba získat doporučení od praktického lékaře nebo gynekologa.