LED osvětlení nahradilo sodíkové lampy v oblastech Bezručovy ulice na výjezdu na Českou Ves a kolem obchodního centra, v ulici Husově kolem hřbitova, v části ulice U Kasáren a části sídliště kolem ulice Wolkerovy. Dále okolo rodinných domů vpravo od Šumperské ulice a v ulici Mlýnské za benzinovou čerpací stanicí. Celkem bylo v první etapě bylo vyměněno 372 kusů svítidel.

Na investici v hodnotě zhruba sedm milionů korun získalo město dotaci z Národního plánu obnovy ve výši 4,4 milionu korun.

Hledá se nejkrásnější vánoční strom.
Vyberte nejkrásnější vánoční strom na Šumpersku a Jesenicku

„Základní podmínky pro získání dotační podpory byly například úspora minimálně třiceti procent elektrické energie a dodržení náhradní teploty chromatičnosti 2700 kelvinů, což odpovídá barvě žárovky teplá žlutá,“ popsala Gabriela Otavová z oddělení investic Městského úřadu Jeseník.

Úspora? 880 tisíc za rok

Reálně tak město ušetří asi 146 tisíc kilowatthodin ročně, což při ceně za elektřinu znamená úsporu asi 880 tisíc korun.

V Mlýnské ulici město testuje pilotní projekt „chytrého osvětlení“. Nově instalovaná svítidla budou ztlumena zhruba na patnáct procent svého maximálního výkonu.

V okamžiku, kdy do prostoru někdo vejde nebo vjede, snímač zaznamená pohyb a celá soustava na této ulici se rozsvítí na plný výkon. Po určité době klidu se svítidla opět vrátí do přednastaveného útlumu.

Chytré řešení šetří elektřinu i životní prostředí

„Chceme tak vyzkoušet chytré řešení, které přinese nejen další úspory, ale hlavně zvýší ochranu životního prostředí v nočních hodinách v okrajové části města. Pokud se chytré řešení osvědčí, budeme uvažovat o jeho dalším rozšíření i v jiných částech města,“ uvedl vedoucí odboru investic a majetku Jiří Uher.

Ustavující zastupitelstvo v Jeseníku. Starostka Zdeňka Blišťanová a místostarosta Václav Urban.
Koalice v Jeseníku se rozpadla. Schyluje se k odvolání části vedení města

Některé obyvatele překvapilo, že v některých ulicích montéři vyměnili jen část svítidel. „Samotná výměna osvětlení neprobíhala po ulicích, ale po rozvaděčích, na které jsou napojena,“ objasnil Jiří Uher.

Výměna se v první etapě týkala těch lokalit, které byly nejvíce energeticky náročné. Nyní je připravována druhá etapa. V ní by mělo být během roku 2024 vyměněno zhruba 270 svítidel.