Priessnitzův pomník oslaví v příštím roce stoleté výročí. Velkolepé dílo oslavující umění zakladatele prvního vodoléčebného ústavu na světě má za sebou náročnou rekonstrukci. Proto sem město přivádí i vodu, která zde pod téměř třímetrovou sochou Vincenze Priessnitze, kdysi tryskala.

„Při restaurování sochy, směřoval náš zájem k tomu, abychom uvedli sochu do původního stavu,“ potvrdil František Chovanec z odboru stavebního, majetku a investic města Jeseník.

Pramenů kdysi tryskalo ve Smetanových sadech několik. Dnes už je ale funkční jen jediný, a to Anglický pramen. Právě tento zdroj se město rozhodlo využít pro svůj nápad.

„Pramen neměl silný zdroj, proto jsme jej museli upravit a dnes už má dostačující vydatnost i na zásobování dalších děl,“ řekl Chovanec. Kromě Priessnitzova pomníku se město rozhodlo napojit na vodu i prameny Skalka, U lva a U stezky.

Jestli město spustí vodu ještě letos, není jisté. Na zimu se kvůli mrazu musí přívod vody zastavit. První pramínek tak zřejmě vytryskne až prvního května, kdy město tradičně otevírá turistickou a lázeňskou sezonu.

Velké oslavy, které do Jeseníku každoročně přilákají stovky návštěvníků, se s největší pravděpodobností přesunou z Masarykova náměstí do Smetanových sadů. Centrum města totiž čeká náročná rekonstrukce. Více: Náměstí v Jeseníku zůstane na Vánoce tmavé