Administrativní komplex zvaný Pentagon patří městu. Kromě jeho úředníků zde sídlí i Úřad práce, Česká správa sociálního zabezpečení nebo inspektorát práce. Část prostor je prázdná a město je musí v zimě temperovat.

Po přestěhování úředníku z budovy v ulici Tovární do Pentagonu by se městský úřad nacházel ve dvou budovách. Na radnici na Masarykově náměstí však sídlí pouze starosta, místostarosta, tajemník a oddělení právní a personální, které do přímého styku s veřejností přichází jen minimálně.
I přesto, že v Pentagonu bude spolu s městským úřadem sídlit i řada orgánů státní správy a lidé si tak ušetří „obíhání úřadů", nebude se jednat o jediné místo, kde se v Jeseníku nachází státní instituce. I nadále bude například finanční úřad sídlit na Fučíkově ulici, na katastr budou lidé chodit stále do budovy na ulici Husově. Pozemkový úřad se nedávno přestěhoval na ulici Lipovskou.

Budovu na Tovární ulici využívá odbor stavebního úřadu, majetku a investic, odbor finanční a oddělení vnitřní správy a informatiky. Objekt je velmi energeticky náročný. Na vytápění sídla sedmačtyřiceti úředníků město ročně zaplatí 650 tisíc korun, úklid a zajištění chodu vrátnice znamená náklady dalších šest set tisíc korun.

„S ředitelem správy majetku města připravujeme vizi přesunu úředníků z budovy v Tovární ulici na IPOS. Podle mého názoru tím ušetříme ročně kolem milionu korun," řekl místostarosta Jeseníku Libor Halas.

Přesun úředníků do budovy pod Křížovým vrchem je podmíněn její rekonstrukcí. Zateplení fasády, střechy a výměna oken má stát bez DPH 55 milionů korun. Část nákladů pokryje dotace, zbytek pomůže zaplatit osmadvacetimilionový úvěr, který si město musí vzít.

Firma, která zateplení provede, by měla být známa na podzim. S pracemi musí začít ještě letos.

Rekonstrukce Pentagonu závisí na setrvání státních úředníků v této budově. Dlouhou dobu hrozilo, že se z objektu odstěhují do nového sídla, které mělo vyrůst na protějším kopci nedaleko jesenického soudu.

Záměru výstavby budovy za 120 milionů korun však dalo ministerstvo práce a sociálních věcí definitivní stopku.

„Byla to stavba, proti které jsou všechny politické strany ve městě, bylo by to proti vůli místních lidí. Částka na stavbu nové budovy je také velmi vysoká," odůvodnila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, proč stát nové sídlo pro své úředníky v Jeseníku stavět nebude.

Pokud se městští pracovníci časem do Pentagonu přestěhují, lidé si vyřídí všechnu agendu, kterou zabezpečuje město, na jednom místě. Na téže adrese bude sídlit i řada státních institucí.

„Nevýhodou je, že Pentagon stojí na kopci a hlavně se u něj nedá pořádně zaparkovat," říká Kristýna Malá, která do Jeseníku dojíždí.

Tuto vadu si město uvědomuje. Pod Pentagonem připravuje výstavbu nového parkoviště v ceně šest milionů korun s 64 parkovacími místy. Na jeho výstavbu se pokusilo sehnat dotační peníze, zatím však úspěšné nebylo.