Část sběrného dvora v Lipovské ulici v Jeseníku je obestavěna dřevěnými policemi. Leží na nich nejrůznější věci: talíře, knížky, zvedáky na auto, díly do gola sady, ale i soška slona nebo Buddhy. Nacházíme se nedávno otevřeném v re-use centru.

„Re-use znamená znovupoužití. Hlavním smyslem je snížit množství odpadu, které by se ukládalo na skládky, a zároveň dát věcem, které lidé nepotřebují nebo nechtějí, nový život,“ řekl Martin Křenek z odboru životního prostředí Městského úřadu Jeseník.

Do re-use centra mohou lidé nosit menší nábytek, zařízení a vybavení domácnosti, hudební a filmové nosiče, hračky, sportovní vybavení, hudební nástroje, knihy či časopisy. Centrum nepřijímá elektroniku a elektrické nástroje, rozměrný nábytek, oděvy, obuv a z hygienických důvodů také čalouněný nábytek.

Zatímco přinášet zde věci mohou pouze obyvatelé Jeseníku, vybírat si může kdokoli. Za menší kousek zájemce zaplatí dvacetikorunu, za rozměrnější padesát korun.

Zájem o re-use centrum byl po jeho otevření velký. „Za první týden máme prodané zboží zhruba za tisíc korun,“ poznamenal Martin Křenek.

Podle radního Tomáše Vlazla je princip centra jiný než u klasických bazarů. „Výsledkem není obchod nebo zisk, ale další použití nepotřebných věcí. Důležitá není tržba, ale že v re-use centru už ta věc není,“ zdůraznil s tím, že výtěžek z prodeje je určen na obnovu jesenických pramenů.

Podobné centrum funguje delší dobu v Zábřehu. „Osvědčilo se nám, jsme s ním spokojeni. Je to metoda, jak předcházet vzniku odpadu,“ řekl starosta Zábřehu František John. Re-use centrum hodlá zřídit i Šumperk.