V příštím roce bude muset Jeseník šetřit. Výhled na nadcházející období totiž není příliš optimistický.

Na jednu stranu má do městské kasy přitéct více peněz díky novému rozpočtovému určení daní. „Proti tomu však jdou některá opatření, která tento efekt umazávají. Otáčíme každou korunu, přesvědčujeme vedoucí odborů, aby také neustále pojmenovávali a nalézali další možnosti úspor," řekl ještě před schválením klíčového dokumentu místostarosta Jeseníku Libor Halas.

Do investic naplánovaných na příští rok město zařadilo prozatím jen ty, na které má schválené dotace. Dobuduje tak například třídicí linku na separovaný odpad, dostaví chybějící úsek cyklostezky mezi zónou Za Podjezdem a Lipovskou ulicí nebo zateplí některé školy.

Šetřit musí i organizace zřízené městem. Technické služby dostanou v příštím roce oproti letošku o šest milionů méně. Celkově hospodaří s částkou 38 milionů korun. Propouštět podnik nehodlá. Za lidi, kteří odchází, ale nebude brát náhradu. Předpokládá, že tak během příštího roku přijde o deset pracovníků.

Technické služby podle jejich ředitele Jana Prejdy snižují náklady už pět let. Další úspory už nejsou možné bez určitého omezení rozsahu služeb.

„Společně s městem budeme promýšlet a dělat takové kroky, aby to postihlo co nejméně obyvatel. Je možné, že se zruší jarní svoz velkoobjemového odpadu. Lidé mají totiž možnost tento odpad odložit ve dvou sběrných dvorech. Tím se ušetří částka okolo tří set tisíc korun, což je dosti podstatné," naznačil jednu z možných úspor ředitel Technických služeb Jeseník Jan Prejda.

V průběhu roku 2013 nicméně město plánuje technickým službám balík peněz přidat. „Příští rok by se nám měla vrátit částka kolem čtyř milionů korun za DPH týkající se třídicí linky. Logicky budeme počítat s tím, že až nám tato vratka přijde, rozpočtovým opatřením se přidá do rozpočtu a bude směřovat k technickým službám," řekla starostka Jeseníku Marie Fomiczewová.