„V pasportu je zapsáno, v jakém stavu prameny jsou a jaké opravy budou potřebovat. Jsou tam nastíněny i částky,“ řekla místostarostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová.

Soupis pořídil Lukáš Abt, který se prameny v Jeseníku dlouhodobě zabývá. Na seznam zanesl čtyřicet položek, samotné prameny tvoří zhruba třetinu z nich.

„V zastavěném území města se nachází dva prameny, které jsou ve špatném stavu, ostatní památky jsou v dobrém. Všechno dál v lese je v horším stavu nebo částečně poničeno,“ shrnul výsledky inspekce Lukáš Abt.

Samospráva hodlá prameny na svých pozemcích postupně opravit. Novou podobu již získal Mločí pramen.

„Chtěli bychom opravit pramen Tomáše Knoppa. Byl to člověk, který pro Jesenicko hodně udělal a letos uplyne deset let od jeho úmrtí,“ řekla místostarostka Blišťanová.

Město se chce zaměřit i na Alžbětin pramen pojmenovaný po císařovně Sissi. Ta přispěla na stavbu městské nemocnice a letos od jejího úmrtí uplyne 120 let. Na řadu by měl přijít rovněž Anglický pramen. Několik vodních zdrojů na svých parcelách nechaly v uplynulých letech opravit i jesenické lázně nebo Lesy České republiky.

Do péče o prameny hodlá samospráva zapojit i veřejnost.

„Měla by vzniknout skupina lidí, kteří by se o prameny starali. V minulosti to dělalo Hnutí Brontosaurus, existovali patroni pramenů. Chceme se k tomu vrátit. Již nyní se nám hlásí zájemci,“ uzavřela Zdeňka Blišťanová.