O vypínání veřejného osvětlení rozhodla radnice na konci minulého roku. Slibovala si od toho úspory v řádech statisíců korun. Náklady na elektřinu totiž letos oproti loňsku vzrostly na trojnásobek. Od půlnoci do čtvrté hodiny ranní mělo potemnět prakticky celé město kromě několika hlavních ulic.

Komplikace pro hasiče, záchranku i policii

I po dvou měsících však světla v celém městě v noci stále svítí. Proti záměru radnice se totiž vymezila Policie České republiky a Komise pro bezpečné město. Podle ní by úplné vypnutí veřejného osvětlení způsobilo komplikace při výjezdech zdravotnické záchranné služby, hasičů a zkomplikovat zásahy policie.

„Absence veřejného osvětlení způsobuje horší orientaci mezi zástavbou a celkově komplikuje zásah integrovaného záchranného systému. Úplné vypnutí veřejného osvětlení by mohlo znamenat zvýšení kriminality, což není žádoucí,“ stojí v zápisu z jednání komise.

Jako alternativu navrhla ztlumení světel nebo nechat rozsvícenou každou druhou lampu.

Vypínání osvětlení v částech města je však problematické i z technického hlediska. „Nedají se zhasnout vybrané ulice, kde víme, že frekvence pohybu je v nočním období nulová. Například se Smetanovými sady, které bychom mohli v noci s čistým svědomím zhasnout, bychom museli zhasnout celou zástavbu vpravo,“ popsal radní Jeseníku Tomáš Vlazlo.

Ve snahách o úsporu se radnice soustředí na výměnu svítidel. V současnosti běží výběrové řízení na výměnu 360 kusů svítidel za nová „ledková“.

LED technologie umožní šetřit

Jde zhruba o pětinu všech lamp ve městě. Podle vedoucího odboru investic a majetku Městského úřadu Jeseník má celková roční úspora činit 150 megawatthodin.

„Úspora bude opravdu obrovská. LED lampy mají spotřebu od šesti do deseti wattů, některé dnešní lampy veřejného osvětlení i 150 až 200 wattů. K výměně jsme vybrali šest nebo sedm okruhů napojených na jeden rozvaděč, které mají nejvyšší energetickou náročnost. Může se stát, že půlka ulice bude vyměněná, druhá ne. Souvisí to s tím, že lampy jsou napojené na různé rozvaděče,“ řekl Jiří Uher.

Úspory formou částečného vypínání město přesto zcela nezavrhlo. Hledá vhodný způsob, jak to provést.

„Nemyslíme si, že ta idea je v jádru špatná, nicméně je třeba primárně dbát na bezpečnost občanů a určitý komfort. Veřejné osvětlení považuji za jednu ze základní věcí, které má město dělat pro své občany,“ poznamenal Tomáš Vlazlo.