Podle zdrojů Deníku má samotné zasedání vlády v Jeseníku trvat zhruba hodinu. Konat se má v sále IPOSu. Kancelářský komplex z velké části využívají úředníci státu. Interiér budovy je ve špatném stavu a město se dlouhodobě od státu snaží získat prostředky na jeho renovaci.

Následovat má setkání se samosprávami Olomouckého a Moravskoslezského kraje a poté hodinová schůzka se starosty z Jesenicka.

Ministři se rozjedou po regionu

Společnému programu mají přecházet schůzky jednotlivých ministrů na Šumpersku a Jesenicku. Ministr kultury Martin Baxa zavítá do Šumperku, ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš do Hanušovic.

„Zatím jsem byla v kontaktu s ministrem pro místní rozvoj panem Bartošem, že bychom se potkali ještě před jednáním vlády. Pak by měl na radnici přijet pan Fiala. Večer bychom měli mít jednání se starosty,“ nastínila starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová.

Václav Havel v Šumperku v roce 1993.
Objetí, polibky, stisky rukou. Před 30 lety přijel do Šumperka Václav Havel

Podle starosty Dolních Studének a náměstka ministra pro místní rozvoj Radima Sršně je výjezd kabinetu na sever Olomouckého kraje přínosný.

„Posouvá se podpora sociálně a hospodářsky ohrožených území. Vláda by měla schvalovat vyhlášení programu pro obce, ve kterém bude výrazně posílené bodové ohodnocení hospodářsky a sociálně ohrožených území, jako je Jesenicko a Šumpersko,“ řekl.

Premiér Petr Fiala již dříve potvrdil, že s kolegy stráví na Jesenicku celý den. „Budeme řešit, jak zlepšit místní klíčovou dopravní infrastrukturu, jak pomoci v rozvoji cestovního ruchu a dalších oblastí, které jsou pro region důležité,“ řekl deníku Blesk.