První etapa z plánovaných pěti začne letos na podzim, hotová bude příští rok v květnu.

Stavbaři se v úvodní fázi zaměří na prostor mezi ulicemi Dukelská, U Kasáren, Mahenova a Vaškova. Zrekonstruují zde cesty, vybudují nová parkovací místa, dvě hřiště, vymění veřejné osvětlení, obnoví chodníky i zeleň.

„Rekonstrukce místních komunikací se bude týkat ulice U Kasáren v délce devadesáti metrů a ulice Vaškova v délce sta metrů. Po odfrézování, doplnění podkladní vrstvy štěrku a přespádování dostanou nový asfaltový povrch," uvedla Marcela Pučoková z Oddělení investic jesenické radnice.

U panelových domů vznikne čtyřiatřicet nových stání pro osobní auta. Pěším nechá město rekonstruovat chodníky. Osmnáct set metrů čtverečních současných betonových dlaždic nahradí zámková dlažba. Namísto stávajících lamp budou veřejná prostranství nasvětlovat nová svítidla.

Hřiště pro děti i fitness

Během stavebních úprav vzniknou i dvě nová hřiště.

„První je určeno pro děti do šesti let. Bude na něm pískoviště, domeček se skluzavkou, dvě houpačky a kolotoč nebo pérové zvířátko," vyjmenovala Marcela Pučoková. Druhé hřiště pro venkovní venkovní fitness bude určeno pro větší děti i dospělé. Zároveň v rekonstruované lokalitě vzniknou klidová zákoutí s lavičkami.

Během první etapy dojde též na úpravy zeleně. Zmizí poškozené dřeviny nebo takové, které budou překážet plánovaným úpravám. Ty ale nahradí nové stromy a keře.

Na akci běží výběrové řízení, jeho vítěz by měl být znám na začátku září. Předpokládané náklady dosahují bez DPH 7,7 milionu korun.

„Dotace může pokrýt až sedmdesát procent uznatelných nákladů, maximálně však čtyři miliony korun," sdělila Jana Dekanová z oddělení investic.

Do regenerace největšího sídliště se nedávno pustila také Mohelnice. Zábřeh chystá obnovu panelové čtvrti Severovýchod. Nejdál pokročil v regeneraci sídlišť Šumperk, který je po etapách obnovuje řadu let.