Ve městě získalo absolutní většinu mandátů uskupení dosavadní místostarostky Zdeňky Blišťanové, dosud vládnoucí hnutí ANO 2011 jich naopak polovinu ztratilo. A tradičně silná ČSSD se do zastupitelstva vůbec nedostala.

„Je to super pocit. Chtěla bych poděkovat všem, kteří nám dali hlas. V těchto volbách se projevilo, že jsem byla hodně mezi lidmi, snažila jsem se vycházet vstříc jejich potřebám. Ale takový výsledek jsem nečekala,“ přiznala Zdeňka Blišťanová.

Její uskupení Jeseník srdcem získalo 13 mandátů z 25. Prioritně hodlá jednat s dosud opozičním hnutím Pro Jeseník, se kterým již před volbami debatovalo o možné spolupráci. Shodují se i v programech.

„Chtěla bych ale jednat se všemi, kteří se do zastupitelstva dostali,“ připustila širší koaliční spolupráci Zdeňka Blišťanová.

Lídr kandidátky ANO 2011 v Šumperku Martin Janíček
Šumperk zvolil razantní změnu: v čele ANO, Šumperáci a Pro-region

Červená pro ČSSD i komunisty

Naopak polovinu mandátů ztratilo dosud vládnoucí hnutí ANO 2011.

„Pozici lídra, kterým jsme se stali před čtyřmi lety, se nám obhájit nepodařilo. Na Jesenicku se to podařilo málokomu. Čím může být náš výsledek způsobený, na to zatím nedokážu odpovědět. Jsme otevřeni jednat se všemi,“ řekla dosavadní starostka města Jana Konvičková.

Katastrofou je volební výsledek pro sociální demokraty. Ti bývali v Jeseníku pravidelně dominantní silou, nyní zůstali před branami zastupitelstva. Z městského parlamentu vypadla i KDU-ČSL a KSČM.

Miroslav Adámek
Boj o senátora na severu: postupují Adámek a Brož

Do zastupitelstva v Jeseníku se dostalo šest uskupení. Kromě již zmíněného Jeseník srdcem je to v pozici druhého nejsilnějšího hnutí Pro Jeseník se čtyřmi mandáty, se třemi mandáty ANO 2011 a dále Nezávislí – Jeseník, ODS a koalice SPD a SPOZ.

Noví jeseničtí zastupitelé:

Jeseník srdcem: Zdeňka Blišťanová, Tomáš Vlazlo, Roman Kaderka, Jan Baďura, Dagmar Ponechalová, Jitka Kaňovská, Bohumil Kubíček, Rudolf Lindovský, Lukáš Morávek, Miroslav Partyka, Roman Štencl, Martina Seidlerová, Rodan Hojgr, Nezávislí – Jeseník: Miroslav Táborský
ANO 2011: Jana Konvičková, Jiří Jelínek, Jaroslav Kotrč
Pro Jeseník: Eva Jedličková, Václav Urban, Tibor Macík, Michal Mudra
ODS: Petr Procházka, Marek Fellner
koalice SPD a SPOZ: Daniel Grešák, Tomáš Hauzner