Žlutý Volkswagen Transporter s dvoulitrovým dieslovým motorem a náhonem na všechny čtyři kola má najeto lehce přes tři sta tisíc kilometrů. Zdravotnická záchranná služba jej vyřadila v rámci pravidelné obměny vozového parku.

„Toto vozidlo jezdilo na výjezdové základně Šumperk. Procházelo veškerým pravidelným servisem. Vše na něm funguje, sloužilo až do poslední chvíle,“ řekl vedoucí provozu vozidel a MTZ Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Jiří Holásek.

Počítá se se znečištěním

Zatímco dosud vůz sloužil k rychlému převozu pacientů do nemocnice, nyní bude převážet těžce opilé lidí z Jeseníku na Protialkoholní záchytnou stanici v Olomouci. Jeseničtí strážníci je dosud vozili služebním autem, to však bylo nutné po každé takové jízdě důkladně vyčistit.

„Intoxikované osoby se nyní mohou odvážet služebním vozidlem, které je k tomu uzpůsobené. Jednodušší bude manipulace s nimi i dekontaminace vozidla. Ti lidé bývají nemocní, povětšinou znečištění nebo vůz znečistí během přepravy. Tento můžeme za minimálních nákladů dekontaminovat,“ sdělil ředitel Městské policie Jeseník Martin Novotný.

Jiří Holásek potvrdil, že sanitní vůz je i pro nové využití uzpůsoben.

„Počítá se s tím, že pacient prská nebo zvrací. Všechno je vyrobeno z materiálů, které je možné dezinfikovat. Podlahu je možné vystříkat vodou,“ poznamenal.

Ve vnitřních prostorách vozu zůstala část původního vybavení.

„Toto byl původně prádleník, tady je stůl, na kterém byla nosítka, zde jsou dvě sedačky, pro pacienta a záchranáře. Tady je prostor pro life pack, ampulárium, různé poličky, kde byl obvazový materkál, stříkačky, jehly, sety, infuze. U dveří jsou dva držáky na desetilitrové kyslíkové lahve. Tady byl schodolez, zde je držák na scoop rám,“ ukázal Jiří Holásek.

Snadná manipulace i naložení

Prostorný přepravní prostor i velké dveře umožní strážníkům lepší naložení opilého i manipulaci s ním.

„Sedadlo je otočné, strážník si ho může nastavit a osobu na něj usadí, někdy je to problematické, protože je v pololeže. Osoba se dá přikurtovat. Strážník se posadí do čela, člověka bude mít pod fyzickou i vizuální kontrolou. Kdyby během transportu došlo k nějaké nepříjemnosti, je možné skrze okénko komunikovat s řidičem,“ popsal Martin Novotný.

Vozidlo město Jeseník získalo bezúplatným převodem od Olomouckého kraje. Podle starostky Jeseníku Zdeňky Blišťanové bude vozidlo velkou pomocí. Jen od začátku letošního roku strážníci převezli na záchytku do Olomouce tři lidi, další transportovala státní policie.

„Jsem velmi ráda, že se městská policie tohoto úkolu zhostila a tyto lidi odváží. Jeden člověk dokáže svým chováním otrávit život půlce města. Většinou to bývají lidé, kteří nemají trvalé bydliště v Jeseníku. Přicházejí k nám z různých koutů republiky. A Jeseničané si na jejich chování oprávněně stěžují,“ řekla.

Provoz zadarmo nebude

V jednání bylo i vybudování zařízení pro opilé lidi v Jeseníku nebo při psychiatrické nemocnici v Bílé Vodě, tato varianta však byla příliš finančně náročná. Ani provoz vozu nebude zadarmo.

„S krajem se budeme chtít domluvit, aby nám v rámci prevence přispěl. Záchytná stanice v Olomouci je pro nás hodně daleko,“ dodala Zdeňka Blišťanová.

Sanitní vozidlo hodlá město využít i dalšími způsoby, například pro převoz odchycených toulavých zvířat. Možné s ním bude převážet i covid pozitivní lidi bez domova či rozvážet různý materiál.