U Vodovodů a kanalizací Jesenicka potřebuje k prosazení záměru získat na svou stranu hlasy některé z dalších tří obcí, které jsou členy. Radní prosadili, aby v představenstvu Technických služeb Jeseník (TS) namísto pěti členů zasedali jen tři. Ve vedení společnosti jsou nyní starosta Jeseníku Petr Procházka (ODS), místostarosta Vladimír Cupal (nez.) a člen opozice Josef Cenek (ČSSD).

Mimořádná valná hromada Vodovodů a kanalizací Jesenicka svolaná městem Jeseník skončila jen polovičním vítězstvím. Jeseníku, který má tři čtvrtiny akcií, se nepodařilo prosadit u zástupců dalších obcí myšlenku tříčlenného představenstva. Představenstvo tak zůstává i nadále pětičlenné, ovšem jen se čtyřmi obsazenými křesly.

Exstarostu nahradil radní

Odvolaného exstarostu města Jiřího Krátkého (ČSSD) nahradil radní a ředitel Jesenické nemocnice Jan Jedlička (ODS). Kromě něj zde působí ředitel Vodovodů a kanalizací Miroslav Mráček, jeho zástupkyně Ivana Güttnerová a Jan Lón. Z dozorčí rady odvolala valná hromada bývalého místostarostu Jeseníku Jana Chytila a Lumíra Proskeho. Jejich pozici obsadili zastupitel Pavel Kalous (ČSSD) a Petr Macek. Radnice se s neúspěchem nechce smířit. „Snížit počet členů je naší koncepcí, kterou razíme i u Technických služeb. Chceme šetřit prostředky, které se vyplácejí na odměnách,“ uvedl místostarosta Cupal.

U Vodovodů a kanalizací rovněž chtějí zprůhlednit hospodaření, ceny vodného a stočného a celkový majetek. „Teď nevíme, co patří městu a co vodovodům. Seznam majetku chybí a při haváriích na starém vedení dochází ke sporům,“ dodal Cupal. Spekulace o ovládnutí společnosti radnice odmítá. „Vzhledem k podílu města musíme mít jistou váhu, ale nechceme je ovládnout. V představenstvu máme jen jednoho člověka,“ řekl jesenický starosta Procházka. „My chceme, aby společnost fungovala, chceme dosáhnout nižších cen a mít kontrolu,“ doplnil Cupal.