O psí útulek v Jeseníku usilují místní technické služby. „Měla to být pomoc městu. Nyní město psy odváží pryč, stojí to hodně peněz," vysvětlil ředitel Technických služeb Jan Prejda.

Toulavé či opuštěné psy v Jeseníku v současnosti odchytává městská policie. Převoz do útulku a platby za jejich pobyt řeší ve spolupráci s městským odborem životního prostředí. Zvířata končí ve Slezských Pavlovicích, vesnici v nejzazším cípu Osoblažského výběžku.

Radnice na výdajích souvisejících s opuštěnými psy ročně zaplatí necelého půl milionu korun. Pokud by provozovala vlastní útulek, klesla by podle propočtů tato částka až o desetinu. Ve skutečnosti by mohla být úspora i výraznější. V Jeseníku by byla větší pravděpodobnost, že si někdo opuštěné zvíře adoptuje. V místním útulku by psi nezůstávali tak dlouhou dobu.

„Před rokem si sestra pořizovala štěně. Pokud by si bylo možné opuštěné zvířátko v Jeseníku adoptovat, asi bychom o tom uvažovali," řekla Aneta Machálková z Jeseníku.

Útulek s plánovanou kapacitou devatenáct zvířat chtějí technické služby postavit ve svém areálu. Vhodné místo se nachází už na katastru sousední České Vsi, kde však stavbě brání dosud platný územní plán obce.

Česká Ves v současnosti pracuje na nové normě, díky které by měla překážka padnout. Tvorba územního plánu je však komplikovaná záležitost. Než se plán dokončí, potrvá to nejméně rok.

Představitelé České Vsi se vybudování útulku nebrání. Podle nic je možné spojit síly, aby útulek mohla využít i Česká Ves.

„Sami útulek nemáme a s těmito psy máme problém. Myslím si, že za určitých podmínek by podpora z naší strany určitě byla, nebudeme s tím dělat problémy," řekl starosta České Vsi Petr Mudra.