Na svahu pod Předním vrškem se do dáli táhnou řady mladých ovocných stromů. Při bližším pohledu se ukáže, že na řadě z nich raší lístky místo větví na pouhých pahýlcích. Na větvičky, které kdosi ze stromků utrhal, leží na zemi.

„Je toho víc než minulý rok, zhruba čtyřicet kusů ze sta. I poškození je závažnější. Hlavně proto, že na většině stromků byla zapěstovaná korunka a je to zlomené pod ní,“ popsal Juraj Grňo ze spolku Silezika. Ten před čtyřmi lety projekt výsadby jesenického veřejného sadu koordinoval a zabezpečil na něj finance. O stromky se stále stará.

Veřejný sad nad Jeseníkem.
Nad Jeseníkem lidé vysadili veřejný sad. Podívejte se

Podobná událost se stala loni, poškozených však bylo méně stromků. Juraj Grňo je tak přesvědčený, že jde o záměr s cílem sad zničit.

„Minulý rok jsme to nevěděli, mohlo se to jevit jako náhodný vandalismus. Ale teď je to tak systémové, že ten sad musí někomu ležet v žaludku. Pod roubem byly zlomené dva tři stromky. Dají se přeroubovat, ale určitě to výrazně zpomalí rozvoj sadu. Pokud to takto půjde dál, je to způsob, jak znemožnit zapěstování stromků,“ řekl k opakovanému poškození.

Lokalita v Jeseníku, kde mělo vyrůst dostupné družstevní bydlení.
Dostupné bydlení v Jeseníku nevznikne. Kvůli drahotě

Vandal škodu napáchal někdy mezi koncem února a 20. březnem. Poškozené stromky už sadař ošetřil. Materiální škodu Juraj Grňo vyčíslil na padesát tisíc korun, závažnější je však újma na přírodním bohatství. Ovocné stromky jsou raritní staré odrůdy.

Jsou tam klasické staré odrůdy, ale většina z nich jsou krajové, které se nedají běžně koupit. Z každé odrůdy jsou maximálně dva kusy, sad je genofondově velmi rozmanitý. Poškození se dá řešit, stromy se z toho dostanou, rány se zacelí, za pět let to nikdo nepozná. Důležitá je ale tendence, že tam stromy někdo nechce,“ dodal Juraj Grňo.

Budování tůní na Jesenicku
Na Jesenicku přibývají desítky tůní. Pomohou zvířatům i vyprahlé krajině

Starostka Jeseníku ZdeňkaBlišťanová uvedla, že případ město předá k vyšetření policii. „I v souvislosti s podezřením, že jde o úmyslné jednání a že se opakuje na více místech, jsme se bavili o umístění fotopasti na určitou dobu,“ uvedla k zabezpečení sadu.

Na louce pod Předním vrškem bylo na podzim 2020 vysazeno celkem 37 hrušní, 37 jabloní, dvacet slivoní, tři třešně a tři jeřáby. Vytvořily tak první jesenický veřejný sad. Vzniklo nejen další odpočinkové místo, ale i prostor ke vzdělávání dětí. Do plné plodnosti by se stromy měly dostat po patnácti až dvaceti letech.