Varování ovšem vydala Horská služba, kvůli novému přípalu sněhu je řada oblíbených tras pro běžkaře neprůchodná. Silný vítr navíc vytvořil masivní závěje.

„Varujeme před hřebenovými túrami a pohybem ve volném terénu. Na hřebenech vane silný vítr o rychlosti až sedmdesát kilometrů v hodině, kvůli stálému sněžení je navíc špatná viditelnost. Závěje jsou místy přes metr hluboké a ztěžují pohyb i na prohrnutých cestách,“ sdělil náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

V noci na čtvrtek horští záchranáři z Ramzové vyrazili do akce, nikoliv na sjezdovku, ale na silnici. Ve Vikanticích totiž v závěji uvízlo auto s lyžaři. V Jeseníkách platí 2. stupeň lavinového nebezpečí. Podle Michala Klimeše by se o víkendu počasí mělo změnit k lepšímu, především by se měl zklidnit nepříjemný vítr a také se oteplit. Sněhové či dešťové srážky meteorologové předpovídají i na další dny.

Silný vítr zastavil ve čtvrtek 16. února provoz také v některých areálech. Vleky a lanovky stály v Přemyslově, Dolní Moravě a částečně také na Ovčárně pod Pradědem, kde v některých místech leží až tři metry sněhu.

„Zatím jezdí jen dva vleky, ale počasí by se o víkendu mělo již umoudřit, takže v provozu bude celý areál,“ řekla Renata Figurová z horského hotelu na Ovčárně.

S nepřízní počasí se během čtvrtku také potýkali lyžaři na Červenohorském sedle, většina areálu byla mimo provoz. „Napadlo tu kolem čtyřiceti čísel sněhu, fouká tady velmi silný vítr, takže jsme po těžkém boji uvedli do provozu dva vleky. Ale lidí tu mnoho není, spíš jen ti, co již mají koupené permanentky. Každý po chvíli utíká do chaty,“ řekla Marcela Sedláčková ze šumperského Ski Klubu.

Provozovatelé areálů museli napřít síly k úklidu parkovišť, které se pořádně plní teprve o víkendech. „Máme traktor s radlicí, takže všechny parkovací plochy uklízíme od dvou hodin ráno. O víkendu opět čekáme tisíce lidí, ale problémy s pakováním by neměly nastat,“ řekl ředitel areálu K3Sport v Koutech nad Desnou Petr Marek. V Petříkově kromě parkoviště museli ještě zprůjezdnit zavátou příjezdovou cestu. „Ve čtvrtek začal provoz areálu s dvouhodinovým zpožděním, ale podmínky jsou tady nyní skvělé,“ uvedl majitel areálu Kaste František Kaštyl.