Za nejzajímavější místo v regionu považuje jesenický balneopark vybudovaný podle vzoru tradičních metod Vincenze Priessnitze. „Projít si ho je obrovský zážitek," říká.

Jaká nejzajímavější turistická místa byste na Jesenicku turistům doporučil?
V prvé řadě bych se jich zeptal, zda tu jsou poprvé. Pokud ano, směřoval bych je k osobnosti Vincenze Priessnitze. V Jeseníku jsou Priessnitzovy lázně, unikátní balneopark, Priessnitzův pomník ve Smetanových sadech, více než osmdesát pramenů. Snažíme se turisty přitáhnout k osobnosti Vincenze Priessnitze, aby si uvědomili, na jak unikátním místě stojí. Byl to syn zemědělce, prakticky bez vzdělání. Jenom na základě toho, že pozoroval přírodu, dokázal vybudovat obrovské impérium, které žije dodneška a zaměstnává dvě stě lidí.

Jeseníky. Ilustrační fotoA pokud již osobnost Vincenze Priessnitze znají?
Záleží na tom, zda jsou to sportovně ladění turisté, rodiny s dětmi nebo senioři. Máme výhodu, že jsou tu jak vysoké hřebeny Jeseníků pro zdatné turisty, tak pro ty méně zdatné nebo pro rodiny s dětmi Javornicko, Žulovsko. V tamní zvlněné krajině se dá jezdit na kole, lze sjet i do rovin do Polska. Jsou tam nádherné zatopené lomy nebo přírodní útvar Venušiny misky. Jesenicko má co nabídnout, když je hezky. Když zaprší, je to horší.

Jaké zážitky v Jeseníkách chybí?
Indoorové zážitky vůbec. Představte si, že do Jeseníku přijede rodina s dětmi a prší. Když jsou to malé děti, říkáme jim, ať jdou do mateřského centra. Není problém domluvit se přesně na čas, můžou tam zajít a pohrát si.
Chtělo by to možná více propagovat lezeckou stěnu na gymnáziu. Nebo udělat něco podobného, jako je FaunaPark, ale více kryté. Je to vždy o tom mít dobrý nápad. Ale zařízení musí být soběstačné. Vybudovat Potěmkinovu vesnici a pak do ní sypat peníze je také špatně.

Jeseníky na archivním snímkuNa co se podle vašich zkušeností, turisté nejvíc ptají, o co mají největší zájem?
Záleží na ročním období. Když je zima, přichází lyžaři a běžkaři. Ty hlavně zajímá, kde by se dalo sjezdovat, kde jsou dobře udržované trasy na běžky. Na jaře a na podzim jezdí lidé na různé slevové balíčky. Jsou to specifičtí turisté. Přijedou do určité oblasti a vůbec nevědí, co od ní mají čekat. Bývají i překvapení, že tu máme hory. S nimi se pak těžko pracuje, hledá se jim specifický program. Na jaře a na podzim mají mnohé subjekty, jako jsou například muzea, ještě zavřeno. Jeseník je malý, takže i kulturní nabídka je zde omezená.

Co těmto lidem nabízíte?
Vyrobili jsme letáčky s tipy, co lze na Jesenicku dělat, když je hezky nebo když zaprší. Upozorňujeme je ale, že jsou koncipovány na plnou sezonu. U hradů a zámku si buď přes nás nebo sami musí zjistit otevírací dobu památek. Jeskyně na Pomezí a na Špičáku jedou celoročně. Byť mají určitá omezení kvůli ochraně netopýrů, snaží se turistům vycházet vstříc. Vlastivědné muzeum také otevírá podle zájmu lidí. Podle toho, jaký je měsíc, se jim snažíme individuálně poradit.

Odkud na Jesenicko míří cizinci? Předpokládám, že nejvíce z blízkého Polska.
Poláků je nejvíc. Němců jezdí méně, než po revoluci. Boom, kdy se jezdili dívat na místa svého rodiště nebo rodiště svých předků, opadl. Občas se objeví Němec, anglicky mluvící turista, Francouzi u nás v infocentru byli loni třikrát. Jsou to ale spíše jednotlivci.

Jeseníky na ilustračním snímkuNarůstá nějaká skupina cizinců?
Dokonce bych řekl, že nenarůstají ani Poláci. Což mě mrzí, protože pro ně má Jesenicko nejlepší příjezdové podmínky. Přijedou po rovině za pár hodin. Ale kvůli nedostatečné propagaci a tomu, že polský turista je zde poněkud nechtěný, nárůst nezaznamenáváme.

Proč bývá nechtěný?
Řada podnikatelů tu žije ze setrvačnosti. Mají svou klientelu, která k nim jezdí desetiletí. Mají pořád stejnou propagaci, jedny webové stránky a to je vše. Když se podíváte na weby různých ubytovatelů a hoteliérů, kdo je má v polském jazyce? Kdo pořádá akce a vylepuje plakáty v Polsku v polštině, aby přitáhl klientelu? Přetrvává také názor, že Poláci dělají nepořádek. Že když přijede polská mládež, zůstávají po nich zdemolované pokoje. Ale myslím si, že host je takový, jakého si ho vychováme. Když někdo dělá nepořádek, zavolám policii a dám mu jasně najevo, že takto se u nás lidé nechovají. Obecně si myslím, že máme obrovské mezery v tom, jak k nám polskou klientelu přitáhnout.

Jeseníky Potenciál Polska je přitom obrovský…
Do vzdálenosti 150 kilometrů žije v Polsku snad pět milionů lidí. Wroclaw je vzdálená dvě hodiny cesty a je to téměř sedmisettisícové město. Opole má 130 tisíc lidí a je vzdálená osmdesát kilometrů. Člověk je tam dříve než v Olomouci a v cestě mu nestojí žádné kopce. Navíc Češi, kteří k nám jedou, narazí po cestě na Kouty, Velké Losiny. Ty je odsají. Nadšenců, kteří dojedou až k nám, bude ubývat. Na druhé straně hor se investuje, roste infrastruktura. Šumperk také nebude sedět s rukama v klíně a čekat, až ho někdo objeví.

Jaké je podle vás nejzajímavější místo v Jeseníkách?
Balneopark. Projít si ho je obrovský zážitek. Ale i krajina, příroda. Jeseníky jsou nádherné. Nabízí řadu možností pro turisty, cyklisty i horolezce. Například o Čertových kamenech horolezci říkají, že kdo leze na tamních těžších stěnách, může zlézt kde co. Možností je řada. Jen je umět prodat, nabídnout lidem i se servisem. Když je někdo turista a nezná to tu, doporučit mu průvodce. Pokud někdo chce lézt, odkázat ho na někoho, kdo poleze s ním. Když chce na kolo, doporučit mu cyklotrasy.