„Byla to takzvaná desková lavina, to znamená, že se utrhl nový sníh, který minulý týden napadl na starý zmrzlý podklad,“ uvedl náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš. Lavina ujela vzdálenost asi tři sta metrů, v místě, kde se ze svahu utrhla, měla výšku dvacet až šedesát centimetrů. Členové Horské služby událost zjistili v pátek odpoledne při pravidelné kontrole lavinových katastrů a měření výšky sněhu.

Ve Velkém kotli se lavina utrhla naposledy 15. prosince a zasypala tehdy trojici mladých lyžařů z Olomoucka. Jednoho z nich vážně zranila. Trojice naštěstí nezůstala uvězněná pod sněhem. Všichni byli při pádu po vědomí a podařilo se jim zmobilizovat záchranáře. Mladíci tvrdili, že do Velkého kotle zabloudili, záchranáři je ale podezřívali, že do zakázaného prostoru mířili za adrenalinovou lyžovačkou.

Na nebezpečí lavin upozorňují v terénu výstražné tabule, zakázat nebo pokutovat vstup do nebezpečných míst ale Horská služba nemůže. V Jeseníkách teď platí třetí stupeň lavinového nebezpečí.