Křivky se slétají na fasádu Ovčárny z okolních smrků. Proč to vlastně dělají?

Turistům a běžkařům, kteří na Ovčárně vysednou z autobusů a pokračují na túry po značených cestách, se nabízí fascinující podívaná.

V zasněžených Jeseníkách v nadmořské výšce 1300 metrů hejno křivek systematicky ozobává hotel Ovčárna. Je to nejen lekce ornitologie, ale také estetický zážitek, protože tito barevní ptáčci krásně kontrastují s okolním bílým sněhem.

Samce křivky poznáme podle cihlové barvy a samice bývají olivově žlutozelené. Je obdivuhodné, jak se dokážou i v silném větru udržet ve spárách mezi kamennými kvádry.

Nemají problém pověsit se na fasádu Ovčárny třeba i hlavou dolů. Proč jim tak zachutnala právě malta ve spárách?

Počasí v Jeseníkách o víkendu nabízí turistům a lyžařům hlavně mráz, vítr a chumelenici. 11. března 2023
VIDEO: Vichr, sníh, mráz. Na Pradědu zažijete extrém

Křivky obecné dostaly své jméno podle svých křivých zobáků. Evoluce jim nadělila zobák s překříženými špičkami, aby se při hledání potravy mohly specializovat na loupání šišek. Těch je všude dost.

Jeseníky se svými jehličnatými lesy nabízejí křivkám tolik potravy, že zde dokážou bez problémů přezimovat.

Proč ale křivky klovou nejen do šišek, ale také do fasád horských hotelů?

Šišky jsou sice jejich přirozenou potravou, ale křivky potřebují dostat do volátka kromě smrkových semínek také drobné kamínky a písek. Tyto tvrdé částice pak semínka ze šišek mechanicky naruší, aby je křivky pomocí enzymů dokázaly lépe strávit.

Čáp na procházce ve sněhu. Řidiči v Lenarcicích nevěřili vlastním očím. 12. prosince 2022
Ptačí rarita? Populární čáp strávil v česko-polském pohraničí už pátou zimu

Kamínky potravu shromážděnou ve volátku křivek „rozemelou“ podobně jako když mlynář z tvrdého obilí pomocí kamenů vyrábí snadno stravitelnou mouku. Kde ale sehnat písek a kamínky v zimě, když jsou celé Jeseníky pod sněhem?

Proto se křivky naučily v zimě vyzobávat kamínky z omítek jesenických chat. Díky kamenným částicím při trávení naplno využijí energii a živiny ze svých oblíbených šišek.

Lidé na horách měli tyto zpěvné ptáky s nápadně křivým zobákem odjakživa rádi. "V pověrách jizerskohorských horalů voda, ve které se křivka vykoupala, platila za léčivou. Pověrčiví horalé věřili, že křivka chrání dům před bleskem nebo má schopnost vytáhnout z nemocného horečku," zaznamenala wikipedie lidové pověry, jak křivky dokážou změnit obyčejnou vodu v léčivou.

Tito pěvci žijí po celé Evropě. Populace křivek na území České republiky se odhaduje do 100 tisíc hnízdících párů.