„Běžecké trati jsme strojově upravili na Petříkov, Ostružnou a polskou stranu hranic. Jedná se zhruba o pětapadesát kilometrů tratí, na víkend bude nově upravený běžecký okruh zvaný Pralinka,“ informoval majitel populárního lyžařského areálu Paprsek Miloslav Míka.

Střediska nyní začínají lákat lyžaře na různé slevy, s novinkou nyní přichází areál Klepáčov.

„Od dvanáctého do osmnáctého ledna mají všichni studenti denního řádného studia po prokázání platným dokladem o studiu nárok lyžovat za dětské jízdné. To znamená, že místo tří set padesáti korun zaplatí za denní jízdenku dvě stě třicet korun. Akce se vztahuje na denní a čtyřhodinovou jízdenku,“ informoval Prokop Šmirous z tělovýchovné jednoty, který provozuje středisko v Klepáčově.

Studenti mohou předložit ISIC kartu, studijní index či potvrzení vydané školou. Podobná akce se připravuje také pro ženy, které budou od 19. do 25. ledna rovněž lyžovat za dětské jízdné.

První lyžaři také sviští po sjezdovce skiareálu Příčná ve Zlatých Horách na Jesenicku.. Město areál převzalo na sklonku roku poté, co provozovatel nezaplatil roční pronájem. Nyní město usilovně pracuje na propagaci. Do jednoho z nejmodernějších středisek chce přilákat lyžaře.

Návštěvníci mají k dispozici čtyřsedačkovou lanovku a tisíc tři sta metrů dlouhou sjezdovku vybavenou kvalitním osvětlením pro noční lyžování.

O minulém víkendu bylo ve Zlatých Horách plno, přes týden je zde ale poloprázdno. Mezi několika lyžaři, které v týdnu přilákaly bílé svahy, byla rodina Dvořákových z Veselí nad Lužnicí. „Je to na nás moc prudké. Objednejte nám sanitku,“ žertovala Simona Dvořáková. „Já se nebojím,“ těšil se na sjezd její sedmiletý syn Ondra. Na svahu mu oba rodiče byli zdatnými partnery.

Nejaktuálnější prioritou města je zviditelnění skiareálu. „Převzali jsme jej pozdě, proto se propagací snažíme zachránit, co se dá. Jedeme na jednání do Polska. Za pár dní začne záběry z naší sjezdovky přenášet do televize webová kamera. Připravujeme akce, které o nás mají dát vědět,“ uvedl starosta Zlatých Hor Milan Rác (nez.). Klientelu vidí hlavně u severních sousedů. Jen hodinu cesty od hranice je půlmilionová aglomerace možných návštěvníků.

Oproti předešlému provozovateli město razantně snížilo jízdné. Zatímco dospělý zaplatí za celodenní vstupné čtyři sta dvacet korun, dítě dvě stě devadesát. Za dvouhodinové jen dvě stě korun a dítě sto čtyřicet. Večerní tříhodinová jízda přijde lyžaře na dvě stě padesát korun a dítě na sto sedmdesát korun. Parkování je zdarma.

Pořádně živo by mělo být na sjezdovce v sobotu. Město ve spolupráci se Sun ski school pořádá soutěžní dopoledne pro děti.

Skiareál Příčná za sto dvacet šest milionů korun uvedlo město poprvé do provozu na sklonku roku 2006. Z dotací Evropské unie a státu získaly Zlaté Hory pětašedesát milionů korun, které však ministerstvo pro místní rozvoj kvůli podezření z porušení podmínek smlouvy rok zadržovalo. Po poslední kontrole, z níž vyplývá, že město nic neporušilo, ministerstvo prostředky uvolnilo.

Sněhová pokrývka v Jeseníkách (v cm):

Hlavní hřeben: 30, vrchol Pradědu: 30, Ovčárna: 60, Karlov: 10, Červenohorské sedlo: 15, Ramzová 10, Petříkov: 10, Dolní Morava: 10, Skřítek Klepáčov: 40, Staroměstsko: do 20, Paprsek: 40.

Zdroj: HS Jeseníky

Hana Kubová, Danuše Krčová