„Zatímco loni jsme zažili docela slunečnou zimu, letos tu ještě pěkně nebylo. V lepším případě se mlha rozpustí odpoledne. Lidí je tu ale hodně,“ řekl Jaroslav Komárek ze stanice horské služby na Červenohorském sedle.

Sněhové podmínky jsou jsou ve všech lyžařských středicích dobré, zvláště díky poměrně častým sněhovým srážkám. Například v areálu K3Sport v Koutech nad Desnou leží od sedmdesáti do sto třiceti centimetrů sněhu. V provozu je sedm a půl kilometru sjezdových tratí a upravených sedmadvacet kilometrů běžkařských tras. Běžkaři na ně vyrážejí od horní stanice lanovky.

„Líbí se nám tady, jezdíme sem vždy nejméně dvakrát za zimu, bohužel počasí jsme teď netrefili,“ řekla Jana Komárková z Brna, která v Koutech trávila víkend s rodinou.

Tragická nehoda jeřábu u dolní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně
Jeřáb zůstane v nádrži Dlouhých Strání. Než ji vypustí

Letošní zimu si zatím provozovatelé areálů pochvalují, i když bez umělého zasněžování se už nikde neobejdou. „Na časté oblevy jsme si už zvykli, naštěstí technický sníh přece jen drží. Letošní sezonu zatím považuji za průměrnou. Ale díky sněžení jsme už konečně mohli začít upravovat běžeckou stopu,“ zmínil majitel areálu Proskil v Branné Rostislav Procházka. Patnáctikilometrový okruh vede rovněž od horní stanice lanové dráhy.

V Jeseníkách zatím platí třetí stupeň lavinového nebezpečí, který je považován za kritický. Lavinové katastry se nacházejí mimo turisticky značené cesty a je do nich kvůli ochraně přírody zakázaný vstup. Přesto je často vyhledávají milovníci adrenalinových zážitků, které svahy sjíždějí na skialpinistických lyžích nebo snowboardech. Minulý týden ve Velkém kotli masa sněhu zasypala skialpinistu, který se naštěstí dokázal vyprostit sám. Z lavinového svahu ho ale musela převézt horská služba, lyžař si při pádu poranil vazy.

Ilustrační foto
Skialpinistu ve Velkém kotli zasypal sníh, zachránili ho