Nabíječky se budou nacházet v oblíbených turistických cílech. Cyklistům měly sloužit již během prázdnin. Během příprav se však ukázalo, že pořídit vhodné zařízení je poměrně složitá záležitost.

„Je tam řada technických problémů. Dají se shrnout do faktu, že existuje asi patnáct druhů nabíjecích konektorů. Přirovnal bych to k době, kdy vznikaly mobily,“ řekl ředitel Sdružení Tomáš Rak.

Protože na trhu nebylo vhodné zařízení, které by bylo možné pořídit, Sdružení si jej vytvořilo samo.

„Zkombinovali jsme dva produkty, které se dají koupit. Nabíječky jsou ve výrobě a instalovány budou v průběhu září,“ dodal Tomáš Rak.

Ke dvaceti nabíječkám na olomoucké straně Jeseníků dodá Moravskoslezský kraj stejný počet zařízení na svém území. Veřejné stanice vznikají i na střední Moravě, dvě se budou nacházet například na Konicku.

Roste prodej elektrokol

Sdružení svou iniciativou reaguje na strmě rostoucí počet elektrokol v Česku. Podle údajů cenového srovnávače Heureka vzrostl jejich prodej v letošním prvním čtvrtletí dvojnásobně oproti stejnému období roku 2018. Roste také cena, za kterou lidé tyto dopravní prostředky kupují. Letošní nejčastější sumy začátkem roku překročily hranici čtyřicet tisíc korun.

Podle Alexandry Čermákové, obsahové manažerky Heureky.cz, elektrokola už dávno nejsou doplňkem pro nesportovce.

„Zarytí cyklisté se dříve na elektrokola koukali trochu skrz prsty, jejich vnímání se však už mění. Dnes je elektrokolo vítaným pomocníkem pro všechny věkové skupiny i obě pohlaví. Lidem se zdravotními potížemi mohou ulevit a dopřát pohyb na kole bez omezení, některým polykačům kilometrů pak pomohou překonávat vzdálenosti, které by na klasickém kole za den nezvládli ujet,“ uvedla.

Seznam míst, kde se budou nabíječky na elektrokola nacházet, najdete ve čtvrtečním tištěném vydání Šumperského a jesenického deníku. Deník si můžete předplatit na www.mojepredplatne.cz.